Soome päevad Narvas 2016: programm

Kodulehe bänner 1141x287

 

Aeg: 7.-11. detsember 2016
Koht: Narva

haridusseminar veebi

Seminar “Õppija individuaalse arengu toetamine projektipõhise õppeprotsessiga”

7. detsembril 12.30 TÜ Narva Kolledžis

Haridusseminaril otsitakse koos vastuseid järgmistele küsimustele: kuidas aidata õpilastel leida oma tee? Kuidas toetada tõhusalt nende üld- ja põhioskusi? Kuidas hinnata ilma hinneteta? Kuidas lõimida õppeprotsessi projektitegevusi, et seda rikastada, kuid mitte takistada? Teemat aitavad käsitleda Soomest kutsutud asjatundjad, kuna on üldteada, et Soome haridussüsteem on üks maailma parimaid ja edumeelsemaid.

avatud uste päevad veebi

Soome ettevõtete avatud uste päev

9. detsembril kell 12.00

Kuidas töötab raskemetallitööstus? Missugune on mööblimaja tegevus? Mis toimub elektroonikatehases? Aga suures kaupluses? Narvas toimetab mitmeid Soome taustaga ettevõtteid, kelle töökeskkonnaga ning igapäevaeluga saab Soome päevadel Narvas tutvuda. Avatud uste päev toimub 9. detsembril algusega kell 12 ja oodatud on kõik huvilised.
Oma tegevust tutvustab ASKO/SOTKA mööblikauplus (Tempo mööblimaja, Tallinna mnt 52) ja PRISMA pood (Kangelaste prospekt 29). Mõlemasse kauplusesse on huvilised oodatud alates kella 12.00, eelnev registreerimine pole vajalik.
Metallitööga kutsub tutvuma tehas Fortaco Estonia OÜ – ettevõte, mille Eesti Tööandjate Keskliit nimetas 2016. aasta parimaks regionaalseks praktikakohaks. Kell 12.00-13.00 toimub tehases (aadress Linda 20, sissepääs Suur-Aguli tänavalt) giidiga ekskursioon. Ekskursioonil osalemine toimub eelregistreerimisega (tel. +372 356 9675, kuni 8. detsembrini).
Põhjamaades, Kesk- ja Ida-Euroopas ning Hiinas toimetav elektroonikaettevõte Hanza Mechanics Narva avab oma kohaliku filiaali uksed (aadress Kulgu 5) giidiekskursiooniks samuti kell 12.00-13.00. Ekskursioonil osalemine toimub eelregistreerimisega (tel. +372 357 8662, kuni 8. detsembrini).

kepikõnd veebi

Kepikõnniretk kogu perele

9. detsembril kell 12.00 algusega TÜ Narva Kolledži fuajeest

Kas teadsid, et kepikõnd on kasulikum kui tavaline jalutamine? Suurem on nii energiakulu kui mõju lihastele ja liigestele - aga siiski see on sama tore ja lihtne kui tavaline kõndimine. Kepikõnd sobib igas vanuses ja füüsilises vormis inimestele. Ka kepikõnniga alustamine on soodne: kui rahakott ei luba soetada spetsiaalseid kõnnikeppe, on võimalus alustada ka odavamate asendusvariantidega.
Kepikõnd on sobiv liikumisharrastus nii vähetreenitud inimesele kui ka neile, kes soovivad harjutada suurema koormusega. Alustamine on lihtne, aga hea on kohe selgeks õppida õige tehnika. Selleks toimubki Narvas ühine kepikõnniretk professionaalsete koolitajate juhendamisel.
Kepikõnd on soomlaste leiutis. See on saavutanud viimaste aastate jooksul suure populaarsuse, kuna see on odav, sobib hästi igas eas ja füüsilisele vormis inimestele, samuti on see tõhus viis hoida oma tervist ja tõsta tuju. Laupäeva- ja pühapäeva hommikuti klõbisevad Soome linnade tänavad kepilöökidest. Võib-olla peatselt ka Narvas?
Kepikõnniretk toimub 9. detsembril algusega kell 12 algusega TÜ Narva Kolledži fuajeest, kus toimub sissejuhatav koolitus. Kepikõndimine toimub linnatänavail. Juhendamine toimub soome, eesti ja/või vene keeles. Juhendavad Aet Kiisla ja René Meimer, kellest viimane on ka liikumisnõustaja ning Eesti Kepikõnni Liidu asepresident.
Koha peal on kättesaadavad mõned kepikõnni kepid, kuid huvilistel palutakse need võimalusel endal kaasa võtta. Koolitus on tasuta.

marimekko veebi

Näitus "Marimekko - Soome disainiklassika

Näitus on avatud 5.-22. detsembrini Narva kunstiresidentuuris. Näituse avamine toimub 9. detsembril kell 15.00.

Marimekko on rahvusvaheliselt tuntud Soome tekstiili- ja rõivabränd, mille 1951. aastal asutas tekstiilikunstnik Armi Ratia. Marimekko mustrid on algusest peale olnud äratuntava käekirjaga, ettevõtte disainerid said üsna vabad käed, et luua omanäolisi trükimustreid ja rõivamudeleid. Uuendusmeelne Armi Ratia ei rahuldunud vaid kangaste ja rõivaste tootmisega, tema nägemuse järgi pidi Marimekkost saama elustiil.
Näitusel saab näha ka Soome suursaadiku, proua Kirsti Narineni Marimekko kleitide kollektsiooni.
Kahel laupäeval saab osaleda ka näituse publikuprogrammides: 
10. detsembril kell 12.00 toimub ringkäik näitusel ja meistriklass, mida viib läbi Darja Karpova.
17. detsembril kell 12.00 toimub loeng "Marimekko Kreenholmis".
Sissepääs mõlemale üritusele on tasuta!
Näituse korraldaja on Soome Instituut. Vt ka www.finst.ee/naitused/marimekko

Monsterman veebi

Dokumentaalfilm "Monsterman"

8. detsembril kell 19.00 Apollo kinos Astri

Rež. Antti Haase, Soome 2014. Lugu hevibändist Lordi ja poisist, kes tahtis saada koletiseks. Tomi Putaansuu lõi lapsena oma fantaasiamaailma ning ka nüüd, juba keskeale läheneva mehena on bänd tema elu mõte. On möödunud viis aastat päevast, mil nad tõid Soomele Eurovisiooni-võidu - esimese riigi ajaloos. Bändil on sadadesse tuhandetesse ulatuvad võlad, kuid kontserte, kust raha teenida, tulemas pole. “Monsterman” on dramaatiline lugu sellest, kuidas toita oma unistusi. Vt www.monstermanfilm.com
Film on inglise- ja venekeelsete subtiitritega.
Sissepääs on tasuta.
Vaata treilerit.

Olli Mäki veebi

Film "Kõige õnnelikum päev Olli Mäki elus"

9. detsembril kell 19.00 Apollo kinos Astri

Rež. Juho Kuosmanen, Soome 2016. “Kõige õnnelikum päev Olli Mäki elus” on ääretult soe ja humoorikas lugu, mis on juba vallutanud Euroopa filmisõprade südameid. Ajal, mil karjääri ebaõnnestumine on kõige suurem tabu, toob Juho Kuosmanen meieni filmi, kus ebaõnnestumisest saab ühe tavalise mehe kõige parem päev.
1962. aasta suvel on Olli Mäkil võimalus saada sulgkaalu poksis maailmameistriks. Rahulikust Soome kodukandist kuni Helsingi eredate tuledeni on kõik tema kuulsuseks ja eduks ette valmistatud – Ollil pole vaja teha midagi muud, kui kaalus alla võtta ja keskenduda. On ainult üks väike takistus – Olli on Raijasse armunud. Kuidas saab üks armunud mees poksis hakkama?
JP Passi poolelt 16mm mustvalgele filmile filmitud teos lausa hiilgab suve viimaseid sooje päevi ja pehmet valgust. Film toob vaatajateni vastupandamatult absurdseid hetki 60ndate väikeriigi tippsportlase elust naljakate reklaamivõtete ja kodukootud treeningmeetodite kaudu. See pulbitseb heast tujust ja rikkumatust stiilitajust, tuues vaatale muheda naeratuse ja sooja tunde.
Film põhineb tõsielulool, Olli Mäki ja tema Raija elavad siiani õnnelikult koos Kirkkonummis Soomes.
Filmil on eesti- ja venekeelsed subtiitrid.
Sissepääs on tasuta.
Vaata treilerit.

Olen elult kõik saanud veebi

Film "Olen elult kõik saanud"

11. detsembril kell 19.00 Apollo kinos Astri

Rež. Mika Kaurismäki, Soome 2015. Naljakas film koju tagasiminekust ja ammu kadunud suhete taaselustamisest silmnähtavalt võimatute inimestega. Tiina otsustab hakata taas suhtlema oma elatanud ning üksi elava boheemlasliku isaga. Koos oma tõrksa tütre ja uue abikaasaga kolivad nad sisse vanasse majja ning hakkavad seda remontima. Kuid mõlemad – nii remont kui ka minevikuga silmitsi seismine – on pingutust nõudvad tegevused. Mängivad Peter Franzén, Vesa-Matti Loiri, Armi Toivanen.
Film on eesti- ja venekeelsete subtiitritega.
Sissepääs on tasuta.
Vaata treilerit.

Supilinna salaselts foto Nafta films

Koguperefilm ”Supilinna salaselts"

11. detsembril kell 11.00 Apollo kinos Astri

Rež. Margus Paju, Eesti 2015. Koguperefilm "Supilinna Salaselts" põhineb Soomest pärit, kuid juba aastaid Eestis elava armastatud lastekirjaniku Mika Keräneni raamatutel. Seikluslik lugu leiab aset suvises Tartus, mille üks linnaosasid on hubase puitarhitektuuriga Supilinn. Filmi peategelased on neli Supilinna last Mari, Sadu, Olav ja Anton, kelle rõõmus argipäev pööratakse pea peale, kui Tartut tabab salapärane mürgitus, mis pooled linna täiskasvanud lasteks muudab.
Peategelastel on lahenduse leidmiseks aega vaid 48 tundi. Nii algab pead pööritav teekond vastumürgi poole, mis viib lapsed kõige ootamatumatesse paikadesse nii maa peal kui maa all.
Peaosalisi kehastavad Olivia Viikant, Arabella Antons, Hugo Soosaar, Karl Jakob Vibur, teistes rollides on Evelin Võigemast, Mirtel Pohla, Tiit Lilleorg, Ott Aardam, Karin Rask, Kaido Höövelson, Sten-Markus Rohtla, Gregor Kelder, Meriliis Lillemägi, Peeter Volkonski, Anu Lamp, Tõnu Oja, Jaak Prints, Argo Aadli, Ain Lutsepp, Jonathan Peterson, Lauri Nebel.

. . .

Soome toidu degusteerimine ja Ida-Virumaa ingerisoomlaste seltside kontsert

15.00 Soome toidu degusteerimine
16.00 Ida-Virumaa ingerisoomlaste seltside laulu- ja tantsukontsert
Narva rahvamajas

Sissepääs tasuta.

. . .

Jumalateenistus soome keeles ja kirikukohv

11. detsembril kell 15.00 Narva Aleksandri Suurkirikus

. . .

Põhjamaade konverents veebi

Ida-Virumaa investeerimiskonverents

8.-9. detsembril TÜ Narva Kolledžis

Soome päevade üheks suurimaks sündmuseks on 8.-9. detsembril TÜ Narva Kolledžis toimuv Ida-Virumaa investeerimiskonverents, mis on suunatud ettevõtjatele ja investoritele, kes kavatsevad laiendada oma tegevust Ida-Virumaale. Konverentsil osalejad saavad ülevaate Ida-Virumaa ettevõtluskeskkonnast ning piirkonnas tegutsevad välisinvestorid jagavad oma praktilisi kogemusi.
Narva piirkonnas on tugev tööstustraditsioon ja linn asub sobivalt Euroopa Liidu ja Venemaa kaubatee ääres. Kiiresti arenev majanduskeskkond, Venemaa teise pealinna Peterburi lähedus, head transpordiühendused ning kahe Eesti suurema ülikooli kolledži olemasolu maakonnas on eeldused, miks Ida-Virumaast on saamas üks kiiremini arenevaid piirkondi Eestis.
Soome ettevõtetele ja investoritele tutvustatakse Narva äriparki, Narva-Jõesuu sadamat ning Kreenholmi tööstusala. Lisaks sellele on 9. detsembril algusega kell 12.00 Soome osalusega firmades avatud uste päev kõigile huvilistele. Avatud uste päevale ootavad Fortaco ja Hanza Mechanics Narva tehased ning ASKO pood.
Konverentsil osalemine on tasuta. Konverentsile on neljapäeval, 8. detsembril korraldatud bussitransfeer Tallinn-Narva-Tallinn (rohkem infot Soome suursaatkonnast, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.). Reedel, 9. detsembril on võimalik osaleda konkreetseid investeerimisprojekte tutvustavatel ekskursioonidel.
Konverentsi korraldavad Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Soome suursaatkond Tallinnas ja TÜ Narva Kolledž.
Loe lähemalt: http://narva.ut.ee/investmentconference.