Arvamusfestival 2016: Kui tugevad on Põhjamaad? Piisavalt, et olla õnnelikud!?

Igasuvine folkemødet ehk rahvakoosolek Bornholmi saarel Taanis. Igasuvine folkemødet ehk rahvakoosolek Bornholmi saarel Taanis. Foto: Mette Højberg/norden.org

Põhjamaade poliitikanädala või arvamusnädala traditsioon sai alguse ligi 50 aastat tagasi. 1968. aasta suvel arutles tollane Rootsi haridusminister Olof Palme Gotlandil veoauto kastil seistes vahetult rahvaga. Sündis igasuvine Gotlandi tippsündmus Almedaleni poliitikanädal. Poliitikute, arvamusliidrite, ekspertide ja ajakirjanike seas ülipopulaarseks kujunenud üritus on inspireerinud sarnaseid arutelunädalaid või -päevi korraldama nii teisi Põhjamaid, Balti riike kui ka ülejäänud maailma.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu tõstatab igal suvel Põhjamaade koostööle olulisi teemasid arutelude ja ürituste kaudu Folkemødetil Taanis, Almedalenil Rootsis, SuomiAreenal Soomes, Arendalil Norras ning Folkemødetil Islandil. 2016. aastal toimub esimest korda sarnane sündmus Gröönimaal ning kannab nime Qassimiuaarneq.

Läti korraldab arutelufestivali LAMPA 2016. aastal teist korda. Festivali üks algatajaid oli Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Lätis, mis lööb kaasa ka selleaastastel aruteludel Cēsises/Võnnus.

Eestimaa südames, Paides toimub Almedalenist eeskuju võtnud Arvamusfestival 12. ja 13. augustil 2016. Neljas Arvamusfestival on valmis ka Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse panuseks.  2016. aasta Arvamusfestivali raames korraldame 12. augustil Kodanike Euroopa alal arutelu, kus püüame välja selgitada, miks põhjamaalased troonivad inimeste heaolu ja õnnetunnet mõõtvate edetabelite/uuringute tipus.

Põhjamaade ja Eesti inimeste ja ühiskondade õnne ja rahulolutase vahe on suur. Mida peaks tegema selleks, et suurendada õnne ja rahulolu taset nii, et Eestis oleksid rahulolevad kodanikud, kes tunnetavad, et nad on kaasatud ühiskonnaellu, lähedal võimule, teiste ühiskonnaliikmetega võrdväärsed ning nad elavad avatud, sallivas, võrdses ja hoolivas ühiskonnas? Õnnelikud inimesed muudaksid Eesti talentidele atraktiivseks kohaks, kus õppida, töötada, rajada ettevõte, veeta vanaduspõlve. Võidaks Eesti majandus ja mitmekesistuks ühiskond. Ühiskond on nii tugev kui on selle kõige nõrgemad, mitte tugevamad liikmed.

Põhjamaade jaoks on oluline julgeolek Läänemere piirkonnas. Inimeste rahuolematus ja madal õnnetase on ohtlik ka riigi julgeolekule – tekitab sallimatust, pingeid kodanike vahel ja riigi vastu.

Arutelul osalevad:

Helen Russell

Helen Russell

Helen on Briti ajakirjanik ja kirjanik, kes kolis Suurbritanniast mõned aastad tagasi Taani. Elumuutusest sündis mullu ilmunud ja bestselleriks tõusnud romaan "Minu aasta taanlasena" (The Year of Living Danishly, Icon Books Ltd 2015), mis uurib maailma väidetavalt kõige õnnelikuma riigi saladusi. Helen kirjutab kolumne ajalehtedele The Telegraph ja The Guardian ning aasta lõpus ilmub tal uus raamat.

Joar Vittersø

JoarVitterso

Joar on Norra Arktika Ülikooli psühholoogiaprofessor, keda paelub inimeste heaolu, positiivsed tunded ja seesmine motivatsioon. Joar on olnud autoriks või kaasautoriks enam kui 70 teadusartiklile või raamatule: "Hea ühiskonna loomiseks kulub omajagu aeglast mõtlemist."

Bengt Lindroth

Beng tLindroth

Bengt on endine ajakirjanik, kes on pika ja sündmusterohke karjääri jooksul olnud muu hulgas Rootsi Raadio korrespondent Põhjamaades ja Balti riikides. Kevadel nägi trükivalgust Bengti raamat "Valijate kättemaks. Populism ja natsionalism Põhjamaades". Kas Põhjamaade heaolu on silmakirjalik? Kui lähedased on Põhjamaades võim, ametnikud ja rahvas?

 

Ootame kõiki, kes soovivad teada, miks põhjamaalased end õnnelikena tunnevad ning kuidas eestimaalased end õnnelikemana tunneksid Arvamusfestivalil arutlema 12. augustil 2016 kell 15-16 Paides. Arutelu toimub inglise keeles (sünkroontõlkega viipekeelde), seda juhib Villu Arak.

Kontakt

Grete Kodi

Grete Kodi

nõunik (lapsehoolduspuhkusel)

tel. 627 31 010
e-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Telli uudiskiri

  • Uudised
  • Sündmused
  • Toetuste tähtajad
  • Uurimisraportid