Sündmustesari Café Norden

Kristel Pallasma/ norden.ee

Peale väikest puhkust jätkame vahepeal unustatud kohvikukohtumiste sarja Café Norden. Kohtumised saavad toimuma erinevates Tartu kohvikutes ja muudes paikades, kuhu kutsutakse osalema Põhjamaade keeltest ja kultuurist huvitatud õppureid, linnarahvast ja teised huvilisi, et kuulata ja vestelda Põhjala ajaloo, ühiskonna, kultuuri ja Põhjala väärtuste ning traditsioonide teemadel. 

Café Nordeni kokkusaamiseid korraldab Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindus koostöös heade partneritega.

2024. aasta esimene Café Nordeni kohtumine toimus 7. märtsil Tartu Linnaraamatukogus, kus professor Mart Kuldkepp esitles oma äsja ilmunud raamatut "Põhjamaine Eesti".
Mart Kuldkepp on skandinavist ja ajaloolane, omandanud doktorikraadi Tartu Ülikoolis ning töötab Eesti ja Põhjamaade ajaloo korralise professorina Londoni Ülikooli Kolledžis. Tema teos Põhjamaine Eesti annab põhjaliku ülevaate Eesti põhjamaise identiteedi lätetest ja paikapidavusest läbi mitme sajandi.

raamartutuvs2

Kohtumisel arutleti, kas Eesti on osa Põhjamaadest, mis üleüldse on põhjamaine identiteet, kas see on aja jooksul muutunud, milline on selle seos Eesti enesemääratlusega aegade jooksul. Kohtumise käigus esitati mitmeid küsimusi ja peeti arutelusid. Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse direktor Maria Gratschew mainis sündmuse sissejuhatavas osas, et riikidel võib olla mitu identiteeti. Raamatu autor jõudis järeldusele, et Põhjamaade identiteedi küsimus on kindlasti huvitav ja emotsionaalne teema edasisteks mõteteks ja aruteludeks, kuid selle osakaal on nüüd, kui Põhja-Balti riigid on osa EList ja NATOst, veidi langenud ning Euroopal seisavad ees uued väljakutsed ja identiteediküsimused.

Sündmuse info Facebookis.

 

Café Nordeni sündmused  2024 kevadel:

 • 25. märts - Sel korral toimub Cafe Nordenis Põhjamaade päeva tähistamine ning toome fookusesse Põhjamaade keeled (soome, norra, taani, rootsi). Keeli tutvustavad meile tunnustatud tõlkijad Sigrid Tooming (norra keel), Brita Kaasik (taani keel), Kadi-Riin Haasma (rootsi keel) ja Sirje Olesk (soome keel).
 • Vestleme keelte ja kultuuride eripärast ning nende osast Põhjamaisuse mosaiigis. Vestlust juhib Skandinavistika Norra keele lektor Øyvind Rangøy.
 • Café Nordeni õhtu toimub Tartu Kirjanduse Majas Kultuuriklubis Salong. Sündmus on tasuta ning toimub kell 18.00–20.00. Õhtu jätkub Salongis Martti Mäkkelä kontserdiga (piletiga).
  Tutvu sündmusega Facebookis

 • 25. aprill - Põhjamaade Vappu/Valborgsmässoaftoni traditsioonid Soome Instituudis Tartus, mida juhib Anneli Loodus. Rohkem infot sündmuse kohta leiad Facebookis.

 • 15. mai - Norra põhiseaduse päeva tähistamine Tartu Skandinaavia kultuuri ja keelte osakonnas (Skandinavistika) koostöös Norra saatkonnaga Eestis.
  Hiljem sügisel avatakse 6. novembril Põhjamaade foto näitus Tartu Laulupeomuuseumis, ning mitmeid Café Nordeni sündmusi toimub näituste raames sügisel 2024, mis on pühendatud Põhjamaade-Balti piirkonna väärtustele, loodusele ja kultuurile ning ellujäämise kunstile (Euroopa kultuuripealinna Tartu moto).

Sündmuse visuaal „En kop kaffe“ koosneb kolmest kokkupõimunud sümbolist: kohvitass, mille sangast kasvab välja südame motiiv, mis omakorda moodustab tassile Põhjamaade lippudel kujutatud risti. Põimitus sümboliseerib sündmustesarja armastust Põhjamaade ühiskonna, kultuuri ja ajaloo vastu. Ja muidugi pakume ka sündmuste arutelude juurde kohvi.

Logo autor on Kristel Pallasma.

 

Telli uudiskiri

 • Uudised
 • Sündmused
 • Toetuste tähtajad
 • Uurimisraportid