Cafe Norden: Taani õhtu Tartus

Teisipäev, 12 November 2019

Tänavu tähistatakse Taani lipu Dannebrogi 800. aastapäeva. 26. novembril toimub Tartus Café Nordeni õhtu, mis on sel korral pühendatud Taanile ning Taani ja Eesti varasemale ajaloole.

Café Nordeni Taani õhtu kava algab kell 16.00 Tartu Jaani kirkus, kus avatakse näitus "Dannebrog 800 - Taani lugu Eestis". Tegu on osaga Rahvusarhiivi, Tallinna Linnaarhiivi ja Välisministeeriumi arhiivi materjalide põhjal koostatud näitusest, mis on varem üleval olnud Rahvusraamatukogus ja Rahvusarhiivis. Näitus käsitleb Taani lipu Dannebrogi sünnilugu Tallinnas 800 aastat tagasi ning annab ülevaate ka Taani kuningavapi mõjust Eesti riigivapi kujunemisele. Samuti saab näitusel ülevaate kahe maa pikaajalistest kaubandussidemetest, Taani vabatahtlike osalemist Eesti Vabadussõjas ning diplomaatilistest suhetest 20. sajandil. Põnevaid avastushetki pakuvad näitusel käsitlemist leidvad viie kuulsa Eestiga seotud taanlase lood.

Café Nordeni Taani õhtu kava Tartus jätkub kell 17.00 Tampere Maja kohvikus Carlsbergi Fondi stipendiaadi dr. Mihkel Mäesalu loenguga „13. sajandi Eesti kui Taani kuninga ristisõjapiirkond.“ Loeng toimub eesti keeles, tõlkega taani keelde. Loengus käsitletakse Taani ja Eesti ühiseid ajaloosündmusi 13. ja 14. sajandil alates kuningas Valdemar II ristisõjast kuni Põhja-Eesti müümiseni Saksa ordule. Möödub ju tänavu 800 aastat Lindanise lahingust 15. juunil 1219, mille käigus langes legendi kohaselt taevast Taani lipp Dannebrog. Taevase kingitusena saadud lipu all saavutasid taanlased Lindanise lahingus võidu, mis pani aluse Taani võimuperioodile Põhja-Eestis. Dannebrogi peetakse vanimaks järjepidevalt kasutusel olevaks riigilipuks maailmas.

Loengul osalemine eelregistreerimisega.

Café Nordeni Taani õhtu korraldajad on Taani saatkond Eestis, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Rahvusarhiiv, Tartu Ülikooli Skandinavistika osakond, Tartu Jaani kirik, Tampere Maja. Ootame Café Nordeni Taani õhtule Tartus osalema nii õppureid kui ka linnarahvast – kõiki, kes huvituvad Põhjamaadest ning Eesti ja Taani ühisest ajaloost.


Telli uudiskiri

  • Uudised
  • Sündmused
  • Toetuste tähtajad
  • Uurimisraportid