Tarbekunsti- ja disainimuuseumis avatakse septembris näitus Põhjamaade moest

27. septembrist  5. jaanuarini 2020 on Eesti Tarbekunsti- ja disainimuseumis avatud Põhjamaade moodi tutvustav näitus  „Ilmapäevikud“. Näituse fookuses on Islandi, Gröönimaa ja Fääri saarte kunstnike ja disainerite looming, mis on tõukunud kohalikust käsitööst ja traditsioonidest, ja on inspireeritud sealsetest ainulaadsetest maastikest ja karmidest ilmaoludest pakkudes selle kaudu alternatiivseid vaateid rõiva, rõivastumise ja moe temaatikale.

Näitus on valminud koostöös kunstnike- ja kuraatorite duo Sarah Cooperi (1974, USA) ja Nina Gorferiga (1979, Austria), kes reisisid kahe aasta jooksul Islandil, Gröönimaal ja Fääri saartel. Nende eesmärk oli uurida saarekeskkonna, kultuurilise identiteedi ja traditsioonide mõju kohalike kunstnike ja disainerite loomingule. Erinevalt antropoloogide teaduslikust lähenemisviisist kohalike kogukondade uurimisele jäädvustavad Cooper ja Gorfer oma tähelepanekud kaameraobjektiivi abil poeetilisteks lugudeks. Nende kogemused muutuvad lavastatud portreedeks, mis on tulvil sümbolismi, värvikihte ja tekstuure. Iga portree lavastati koostöös kohalike moekunstnikega, kelle teoseid saab näha näitusel kõrvuti lavastatud fotodega.

„Ilmapäevikutes“ on esiplaanil loodus ja kunstnike päritolupaigad. „Mõnel fotol puuduvad figuurid sootuks, selle asemel on jäädvustatud hoopis Põhja-Atlandi tohutuid maastikke ja jõhkralt ettearvamatut ilma,“ ütleb Nina. „Tajusime looduse jõudu. See jätab sinusse jälje, isegi kui oled kõigest turist, nii et sealkandis elamine ja üles kasvamine mõjutab sind kahtlemata. Neist kolmest paigast pärit loomingus on midagi metsikut ja kartmatut,“ jätkab Sarah.

Kunstnikeduo Cooper&Gorfer alustas kontseptuaalsete fotograafia ühisprojektidega 2006. aastal ning on sellest ajast saadik korraldanud rahvusvahelisi näitusi ja avaldanud mitmeid silmapaistvaid raamatuid. Duo lähtub töötamisel oma meetodist, kus on fookuses reisimine ja kohtumised inimestega – ning nende inimeste lood ja nende edasi jutustamine fotode kaudu. Cooper ja Gorfer elavad ja töötavad Göteborgis.

Kümmet Islandi, Grööni ja Fääri saarte moekunstnikku esitlev näitus eemaldub tavapärasest moemaailmast ja selle hooajalistest trendidest. Selle asemel keskendutakse loovusele ja seda mõjutavatele teguritele – kultuurilisele identiteedile, traditsioonidele, loodusele, maastikele, ilmale ja ka Põhjamaade uuenduslikkusele kohalikel ressurssidel põhineva kestliku moe loomisel.

Näituse algatas Reykjaviki Nordic House (Island) ja esmakordselt avati see 2014. aastal 3. Põhjamaade moebiennaali keskse üritusena Frankfurdi Tarbekunstimuuseumis Saksamaal. Hiljem on näitus rännanud Taani, Madalmaadesse, Fääri saartele, Islandile, USAsse, Hiinasse, Rootsi ja Gröönimaale. 2019. aastal esitletakse näitust Baltimaades.

Näitusel osaleb kümme kunstnikku: Barbara I Gongini, Guðrun & Guðrun (Fääri saared), Bibi Chemnitz, Nikolaj Kristensen, Najannguaq Lennert (Gröönimaa) ning STEiNUNN/Steinunn Sigurðardóttir, JÖR/Guðmundur Jörundsson, Kría, Mundi, Shoplifter a.k.a. Hrafnhildur Arnardóttir (Island).

Näitus Eestis toimub koostöös Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse ja Reykjavikis asuva Nordic House´iga.
Näitust toetavad The Nordics, Eesti Kultuurkapital; Põhjamaade Ministrite Nõukogu; Põhjamaade Ministrite Nõukogu Büroo Eestis; Islandi haridus-, teadus- ja kultuuriministeerium, Taani Kultuuriinistituut, DSV Global Transport and Logistics.

Muuseumi erilised tänud:
Kristín Ingvarsdóttir (Nordic House, Reykjavik), Ginta Torpa (Põhjamaade Ministrite Nõukogu Büroo Lätis), Eha Vain (Põhjamaade Ministrite Nõukogu Büroo Eestis)

Näituse koordinaator Eestis: Ketli Tiitsar (ETDM)
Koostööpartner: Eha Vain (Põhjamaade Ministrite Nõukogu Büroo Eestis)
Näituse kujundaja ja graafiline disainer: Tuuli Aule

 

Thenordics logo

Telli uudiskiri

  • Uudised
  • Sündmused
  • Toetuste tähtajad
  • Uurimisraportid