Nelja riigi noored õppisid loovkirjutamist oma ala asjatundjalt

Teisipäev, 30 Aprill 2019
norden.ee

24.‒27. aprillini kogunesid Kihnu saarel noored Eestist, Lätis, Leedust ja Ahvenamaalt, et võtta osa esimesest Põhja- ja Baltimaade loovkirjutamise laagrist. Laagri peamine juhendaja oli Caroline Ørsum Taani Noorte loovkirjutamise koolist, Forfatterskolen for Unge. Lisaks aitasid nõuga õpetajad osalevate noorte kodumaadest.

Laagris oli noortel võimalik kuulata loenguid, saada näpunäiteid loovkirjutamise õpetajatelt Põhja- ja Baltimaadest, osaleda praktilistes töötubades ning panna oma loovus proovile nii ühistes aruteludes kui ka iseseisvalt lugusid kirjutades. Lisaks harivale programmile tutvuti ainulaadse Eesti väikesaare looduse, kultuuri ja kommetega.

Laagri peajuhendaja Caroline Ørsum rääkis noortele, kuidas jõuda teemani, millest kirjutada, milline peaks olema kirjutise struktuur ning kuidas kirjutada algust, teemaarendust ja lõpetust nii, et iga teksti osa haakuks ülejäänutega. Ta kinnitas, et kõik lood ei pea olema äärmiselt keerulised ega paljude tegelaskujudega, kuid konflikti olemasolu on vajalik, sest see aitab lugejaid paeluda. Planeerimisjärgus võiks kasutada etteantud nippe, kuid kokkuvõttes on oluline, et autor ise tunneks end hästi ja enesekindlalt. Caroline julgustas noori iseendaks jääma ning tegema seda, mis neile õigem tundub.

Oluline on kirjutada iga päev, kasvõi vähehaaval – see aitab areneda ja ideid tekitada. Samas ei pea teksti kirjutama otsast lõpuni, vaid võib pärast sissejuhatust ette võtta hoopis vahepealse osa. Hiljem saab need omavahel tervikuks põimida. Kirjanik andis praktilisi soovitusi motivatsioonikriisist ülesaamiseks ja innustas noori uudishimulikud olema, samuti suhtuma ülesannetesse loominguliselt ning positiivselt, kuigi see võib vahel olla keeruline. Samuti andis Caroline nõu, mida teha kriitikaga ja kuidas see enda kasuks tööle panna.

Laagi peajuhendaja, Caroline Ørsum on Taani kirjanik, kes on kuulsust kogunud noortekirjanduse valdkonnas. Caroline´i debüüt kirjandusmaailmas oli 2009. aastal ilmunud teos „Head in the Clouds“, pärast seda on ta avaldanud veel 15 raamatut. Caroline on omandanud kommunikatsiooni magistrikraadi Roskilde Ülikoolist Taanis, kuid on praegu pühendunud täielikult oma kirjanikukarjäärile ning loovkirjutamise õpetamisele.

Põhja- ja Baltimaade noorte loovkirjutamise laager on kõigi kolme Baltimaa Põhjamaade Ministrite Nõukogu esinduse ühisprojekt, mis saab teoks tänu programmile Nordic Writers Crossing Borders.

 Vaata laagri pilte siin

Loe sündmuse kohta Pärnu Postimehest


Telli uudiskiri

  • Uudised
  • Sündmused
  • Toetuste tähtajad
  • Uurimisraportid