Kirjandusfoorumil astuvad üles tunnustatud Põhjamaade pagulas- ja vähemusautorid

Kolmapäev, 06 Aprill 2016

Järjekorras juba neljas Põhja- ja Baltimaade kirjandusfoorum, seekord pealkirja all "Kirjandus kultuuride ristteel" toob 7. aprillil Tallinnasse eripalgelised ja põnevad autorid. Nad ei ole Põhjamaade autorid, vaid maailmakodanikud. Elu keerdkäigud on neid õpetanud inimesi ja maailma teisiti mõtestama. Meil on rõõm teile tutvustada Põhjamaade tunnustatud vähemuskirjanikke ja pagulasautoreid.

Azar Mahloujian sündis 1949. aastal Iraanis. Ta on filoloog ning töötas kodumaal raamatukoguhoidjana. 1982. aastal jõudis inimkaubitsejate läbi Rootsi. Algul töötas ta Rootsis raamatukoguhoidjana, kuid on töötanud ka Rootsi Raadios vabakutselise ajakirjanikuna ja pärsia keele tõlgina. Ta on avaldanud arvamusartikleid Rootsi ühes suurimas päevalehes Dagens Nyheter.

Rawdna Carita Eira on saami poetess ja näitekirjanik. Rawdna Caritale pakuvad erilist huvi sajandite jooksul Saamimaal aset leidnud kultuuride kohtumised, kuidas need on erinevatel viisidel mõjutanud põhjarahvaid. Saamimaa moodustub nelja riigi - Norra, Rootsi, Soome ja Venemaa - põhjaosast. Kuidas saamid nende piiridega toime tulevad, uurime kirjandusfoorumil.

Hassan Blasim sündis Iraagis, ent 2004. aastast elab ta Soomes. Blasim kirjutab araabia keeles, kuid tema teoseid on tõlgitud enam kui 20 keelde. 2014. aastal võitis Blasim Briti ajalehe The Independent väljaantava võõrkeelse ilukirjanduse preemia. Tema teos oli esimene araabiakeelne raamat ja esimene lühijutukogu, mis on selle auhinna võitnud. Ajaleht The Guardian nimetas Blasimi 2010. aastal "ilmselt parimaks praegu elavaks araabiakeelse ilukirjanduse autoriks". Eestiga on Hassanil praegu otsene seos, nimelt lavastab Tartu Uus Teater tema tükki #DIGITALHATSGAME.

"Vähemusrahvuste kirjandus ja pagulaskirjandus on osa Põhjamaade kirjandusrikkusest. Teisest kultuuriruumist autorite teoste kaudu õpime neid kultuure ja inimesi paremini mõistma, aga ka kujundama arusaama endast," selgitab foorumi eestvedaja Eha Vain Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindusest. Lisaks asuvad üles soomerootsi autor Mathias Rosenlund, kurdi luuletaja Chiman Karim ja soome tõlkija Juha Kulmala jt.

Täpsemalt saab kirjandusfoorumist ja esinejatest lugeda siin.

Kirjandusfoorum avab Tallinna raamatumessi. Foorumit aitavad läbi viia Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Kirjanike Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Tallinna Keskraamatukogu, Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing, Soome Instituut ja Põhjamaade saatkonnad Tallinnas.


Telli uudiskiri

  • Uudised
  • Sündmused
  • Toetuste tähtajad
  • Uurimisraportid