Põhjamaade nädal 2022: programm

Põhjamaade Nädal 2022 bänner

 

Aeg: 1.-7. oktoober
Koht: Narva, Ida-Virumaa

Põhjamaade nädal on iga-aastane üritus, mis toimub Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse eestvedamisel ja koostöös mitmete partneritega nagu Põhjamaade saatkonnad Eestis, Soome Instituut, Narva linn, Narva kunstiresidentuur (NART), TÜ Narva Kolledž, Narva Keskraamatukogu, Estinfilm, Citrus Project, Vaba Lava Narva, Narva Muuseum, restoran Rondeel, Alex Kohvik & Catering, ja Loov Eesti.

 

 • Laupäev, 1. oktoober

 •  
  Veronika ja Matilda Kivisilla foto

  Norra ja Põhjala ballaadid

   01.10 kell 18.00

  Narva Muuseum (Peterburi mnt 2, Narva)

  2022. aasta Põhjamaade Ministrite Nõukogu eesistujamaa on Norra, mistõttu avame Põhjamaade Nädala Narvas piduliku kontserdiga „Norra ja Põhjala ballaadid“.

  Loe lisaks

  Teie ette astuvad aastaid pärimusmuusikaga tegelenud eesti kirjanik Veronika Kivisilla ja noor viiuldaja Matilde Kivisilla. Kontserdi kava koosneb Norra ja Põhjala vanadest ballaadidest, rahvalauludest ja viiulipaladest, mida esinejad on aastate jooksul kogunud tuntud Põhjamaade muusikute repertuaaridest.

  Norra rahvalaulud ning vanad ballaadid on läbi aegade jutustanud seiklustest, muistenditest ja rahvauskumustest, dramaatiliste sündmuste pealtnägijatest, armastusest, tragöödiatest ja igatsusest. Laul, viiul ja harmoonium aitavad kuulajad heita pilk norra rahva hinge. Ehk pakub see äratundmisrõõmu?

  Kontsertõhtu avab Norra Saatkonna asejuht Isabel Kemp.
  Üritus on tasuta.

 • Pühapäev, 2. oktoober

 •  
  minna autio ly3WB68DV 0 unsplash

  Suur perepühapäev

   02.10 kell 12.00

  Alex Kohvik ja Vaba Lava Narva hoov

  Suure perepühapäeva raames toimub ohtralt põnevaid tegevusi nii kohvikus sees kui ka õuealal - tutvume Põhjala õuemängudega ja avastame ühiselt põnevat LEGO maailma.

  Loe lisaks

  Osalema on oodatud nii väikesed külalised kui ka nende vanemad. Parimaid ootavad mõnusad põhjamaised auhinnad.

  Üritus on tasuta, kuid kohtade arv on piiratud. 

  Registreerimine: https://forms.gle/NQfevyb9KZF1H7tA9

 • Kolmapäev, 5. oktoober

 •  
  244427110 4724663594231654 1547510276332832578 n

  Loomemajanduse seminar: Kuidas saada ettevõtjaks loomemajanduse valdkonnas?

  05.10 kell 16.00-18.30

  Narva Kunstiresidentuur

  Loomemajandus on kiiresti arenev majandusharu, mis loob uusi töökohti ning arendab loovusel, andekusel ja oskustel põhinevat ettevõtlust. Loomemajanduse alla kuuluvad arhitektuur, disain, teater ja kujutav kunst, muusika, reklaam ja kultuuripärand.

  Loe lisaks

  Põhjamaad on nendes valdkondades edukalt juhtpositsioonil. Seminari käigus saab infot loomemajanduse valdkondade, nende arengu kohta ning töötoa raames saavad osalejaid teada, kuidas juhtida oma aega ja energiat, et saada edukaks ettevõtjaks.

  Ürituse kava:

  16:00 Tervitussõnad. Jevgeni Timoštšuk, Põhjamaade nädala projektijuht

  16:05 Loov Eesti ja loomemajandus Eestis. Eva Leemet, Loov Eesti tegevjuht

  Eva omab magistrikraadi ärijuhtimises ja ettevõtluskonsultandi atesteeringut.

  Eva töötab loomemajanduse valdkonnas alates 2007. aastast, olles mitmete projektide algatajaks, juhiks ja nõuandjaks. Tema peamiseks eesmärgiks on toetada loomeettevõtluse arengut Eestis ja töötada välja uudseid toetusmudeleid.

  Eva on aktiivselt osalenud võrgustike arendamisel ning jaganud Eesti loomemajanduse arendamise kogemusi partnervõrgustikes Põhjamaades ja Baltikumis. Temal on pikaajaline kogemus loomemajanduse valdkonna ülesehitamisel ja tugevdamisel Gruusias ja Moldovas.


  16:30 Ettevõtluse arendamine loomevaldkonnas: Case Uniarts Hub. Kati Uusi-Rauva, Uniarts Helsinki projektijuht

  Kati Uusi-Rauva töötab projektijuhina Uniarts Helsinkis, muusikat, etenduskunste ja kujutavat kunsti sisaldavas kaunite kunstide ülikoolis. Praegu ehitab ta ülikoolis esimest korda selle eksisteerimise jooksul eelinkubaatori programmi ja start-up keskust. Kuni eelmise aasta maini töötas Kati Soome Loomemajanduse Assotsiatsiooni AGMA Agents and Managers tegevjuhina, pakkudes ekspordi-, võrgustiku- ja ärituge AGMA liikmesettevõtetele ja nende juhtidele. Samuti on ta koostööd teinud nt. Pesä+, Export Ukraine ja Creative Caucasus programmidega. Kati on brändi loomise ja loomemajanduse äriarendusega tegelenud 90ndate lõpust ning enne praegust rolli olnud mängude ja sündmuste produtsent, sisu ostja, agent, nõustaja ja konsultant. Kati on hariduselt kultuuriantropoloog Oulu ülikoolist ja elab helsinglasena koos perega Läänemere kaldal. Ta koostab oma doktoritööd CI ärikultuuri dünaamikast kultuuriantropoloogia valdkonnas.

  17:00 Töötuba “Põhilised ärioskused: kuidas juhtida oma aega ja energiat?” Juko-Mart Kõlar, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia direktor, ettevõtluse ja juhtimise lektor ning loovettevõtluse eestvedaja.

  Juko-Mart Kõlar annab erinevates ülikoolides ja ettevõtlusprogrammides loenguid ja praktilisi töötubasid äriideede mudeldamise, arendamise ja innovatsiooni ning meeskondade juhtimise teemadel. Juko-Mart Kõlari doktoritöö käsitles digitaliseerimise mõju muusikatööstusele ning ta on ühtlasi kahe muusikavaldkonna iduettevõtte kaasasutaja.

  18:00 Ida-Viru Loomeklastri tegevustest. Piia Tamm, Ida-Viru Loomeklastri projekti juht

  18:15 Networking

  Töökeeled: eesti, inglise ja vene.

  Registreerimine: www.norden.ee/et/loomemajandus-narva

  Üritus on tasuta. Korraldajad: Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis Põhjamaade Nädala raames, Narva Linna Arenduse ja Ökonoomika Amet

 • Neljapäev, 6. oktoober

 •  
  222407244 4500500793314603 192557422654357347 n

  Kinoklubi filmiõhtu: „Armastajapaarid“

  06.10 kell 18.00

  OBJEKT multimedia future hub

  Kinogurmaane ootab režissööri Mai Zetterlingi 1964. aastal valminud debüütfilm „Armastajapaarid“, millele järgneb arutelu filmieksperdi ning Raadio 4 ja ETV+ saatejuhi Mihhail Komaškoga.

  Loe lisaks

  Armastajapaarid (Älskande par), Rootsi, 1964
  15+

  Mai Zetterlingi esimene mängufilm põhineb Agnes von Krusenstjerna feministlikul novellisarjal „Fröknarna von Pahlen“, mis käsitlevad tolle aja tabuteemasid: rasedus, abielueelsed suhted, lesbisuhted ja sotsiaalne ebavõrdsus ning naiste roll ühiskonnas. Loo keskmes on kolm lapseootel naist, kes kohtuvad haiglas. Naiste päritolu ja minevik on erinevad. Igal ühel on oma lugu, mida nad vaatajatega jagavad.

  Adele sündis keskklassi perre, kuid pere vaesumise järel oli ta sunnitud leppima mugavusabieluga. Meest ta ei armasta, samuti ei hooli ta eriti oma lapsest. Laps sünnib surnult ja Adele ei poeta ühtki pisarat.

  Agda, teine naine, muutus metsikuks ja seksuaalselt vastutustundetuks pärast seda, kui teda noore naisena võrgutas tunduvalt vanem mees. Nüüd noore keskklassi mehe poolt rasedaks jäänud on ta sunnitud abielluma homoseksuaalse kunstnikuga ja teesklema, et laps on tema oma.

  Kolmas naine, Angela, on introvertne. Nooruses oli tal kooliajal lühiajaline lesbisuhe. Tema lapse isa, viiekümneaastane Casanova, keeldub last enda omaks tunnistamast. See vihastab Angela välja, ta liitub feministliku liikumisega ja pühendab oma elu abieluväliselt sündinud laste häbimärgistamise lõpetamisele.

  Filmi kunstilise sügavuse ja ambitsioonikuse tõttu võrreldi seda Mai Zetterlingi debüüti "Kodanik Kane'iga".

  Režissöör: Mai Zetterling.
  Osades: Harriet Andersson, Gunnel Lindblom, Gio Petré

 • Reede, 7. oktoober

 •  
  xavi cabrera kn UmDZQDjM unsplash

  Aruteluring „Ettevõtja ja õiglane üleminek: väljakutsed ja võimalused“

  07.10 kell 14.00-16.00

  TÜ Narva Kolledž

  Ettevõtjad ja eksperdid arutavad väljakutsete ja võimaluste üle, mis ootavad ees Ida-Virumaa ettevõtjaid seoses rohepöörde ja õiglase üleminekuga. Üritusele on oodatud nii ettevõtjad ja organisatsioonid kui ka õpetajad ja üliõpilased.

  Loe lisaks


  Teemad:

  • Kliimamuutuste mõju Ida-Virumaa ettevõtluskeskkonnale.
  • Rohepöörde ohud ja võimalused: Ida-Virumaa ettevõtjate nägemus. Uuringu tulemused.
  • Kollektiivne mälu kui muutuste käivitaja.
  • Rohepööre ettevõtetes ja inimõigused.


  Töökeeled: eesti, inglise ja vene.
  Registreerimine: https://narva.ut.ee/et/ettevotja-ja-oiglane-uleminek

  Osalemine on tasuta. Üritus toimub Ida-Viru ettevõtlusnädala ja Põhjamaade Nädal Narvas raames. Koostööpartnerid on Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis ja Ida-Viru Ettevõtluskeskus.

 •  
  pexels pixabay 159579

  Põhjala maitsed: õhtusöök

  07.10 kell 19.00-21.00

  Alex Kohvik

  Nädalale paneb muheda punkti Põhjala maitseid tutvustav õhtusöök. Üheks õhtuks vallutab Alex Kohviku köögi meisterkokk Sergei Aleksejev, kes pakub külalistele kõige ehedamaid roogi, mis võiksid ka edaspidi nende toidulauda rikastada.

  Loe lisaks


  Põhjala maitsete õhtu keskmes on Norra toit ja maalähedane, kuid moodne köögikunst. Fookuses on värske ja hooajaline tooraine ning kohalikud traditsioonilised maitsed.

  Head-paremat pakkuv Sergei Aleksejev on ise muide pärit Narvast, kuid suure osa oma elust elanud mujal. Ta on lõpetanud kokanduskooli Londonis ning viimased 10 aastat on ta töötanud ja omandanud kogemusi Norra tipprestoranides parimate kokkade käe all. Tema püsiklientide seas on olnud ka mitmeid tuntud inimesi, näiteks Norra ettevõtja ja miljardär Kjell Inge Røkke ning produtsent ja laulukirjutaja Tor Erik Hermansen.


  Õhtusöögi menüü:

  • Vahvlid graavilõhe, vahustatud hapukoore ja kergelt soolatud kurgiga
  • Aeglaselt küpsetatud lambaliha juurviljapüreega, rohelise kapsa laastudega ja metsiku küüslaugu kastmega
  • Šokolaadivaht rabamuraka ja röstitud valge šokolaadiga


  Pilet: 15 €
  Ürituse link

 • Sündmused läbi nädala

 •  
  PMN facebook 25

  Näitus “Sõnast pildiks”

  Avatud kuni 31.10

  TÜ Narva kolledž

  Mitmes mõttes erakordne ja mitmes mõttes piiriülene näitus “Sõnast pildiks” toob kokku eri kunstivaldkonnad, erinevad keeled ja kolmest eri riigist pärit loomeinimesed.

  Loe lisaks

  Näitusel “Sõnast pildiks” kohtuvad Soome ja Eesti vahet pendeldav fotograaf Elina Simonen, Luulesõidu luuletajad Susinukke Kosola (Soome), Sveta Grigorjeva (Eesti) ja Madara Gruntmane (Läti) ning Aalto ülikoolis õppivad noored moedisainerid Triin Tint ja Tauri Västrik (Eesti), Laima Jurča (Läti), Laura Rusanen (Soome). Luuletustest inspireeritud moefotod viivad vaataja Lasnamäele, Rummu karjääri ja Kohilasse. Fotodel on vangistatud hetked isikupäratute korrusmajade vahel, liiklusmöllus, hüljatud tuhamäel ning kadunud aegu õhkuvas aias. Pilte ühendab fotograafi pilk, mis on suunatud objektile, ühtaegu tuttavale ja võõrale.

  Elina Simonen on Soomest pärit moe- ja portreefotograaf, kes on töötanud mitmel pool maailmas. Tehnilise filigraansuse kõrval iseloomustab tema töid tugev kunstiline ambitsioon. Luulest inspireeritud moefotode sari sündis tihedas koostöös stilist Alli-Liis Vandeliga.

  Luulesõit (Poetry Ride, Runoajelu, Dzejas brauciens) on mitmekeelne luulefestival, mille ringreiside eesmärk on edendada luule tõlkimist. Näitusel kasutatavad luulekatkendid on väljas originaalkeelsetena ‒ soome, eesti ja läti keeles. Susinukke Kosola ja Madara Gruntmane luuletuste juures on ka eestikeelsed tõlked.

  Näitusega tähistatakse Soome Instituudi 30. tegevusaastat Eestis.
  Näitus jääb avatuks oktoobri lõpuni.

 •  
   IMG 6863 1

  Näitus „Pärnumaalased Põhjalat uurimas“

  Avatud kuni 31.10

  Vaba Lava Narva

  Põhja- ja Baltimaade avaliku halduse mobiilsusprogrammi fotonäitus „Pärnumaalased Põhjalat uurimas“ teeb tagasivaate kuuele projektile, mis on saanud toetust Põhjamaade Ministrite Nõukogu poolt rahastatud avaliku halduse mobiilsusprogrammilt aastatel 2010-2021 ja seal reisidel saadud kogemustele. Näitus kajastab paljusid eluvaldkondi, mobiilsusprogrammi toel läbi viidud reise ja kohtumisi ning loodusvaateid ja arhitektuuri Põhjalas.

  Loe lisaks

  Näituse autor Kersti Liiva Pärnumaa Omavalitsuste Liidust ütleb näituse tutvustuseks: „Projektide käigus on uuritud nii planeerimist, ühistransporti, kaasavat haridust kui ka teisi valdkondi. Kokku on Põhjamaades kogemusi käinud saamas ja jagamas 44 Pärnumaa asutuste juhti ja spetsialisti. Vaatamata sellele, et üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna, ei suuda need üksikud pildid siiski kõike kogetut edasi anda. Oluline on teada, et suurt osa sellest, mida on Põhjala parimatest praktikatest kuuldud, nähtud ja õpitud, on vastavalt võimalustele püütud Pärnumaal igapäevategevustes kasutusele võtta. Teatavasti kuuluvad Põhjala naabrid oma inimarengu näitajate poolest maailma tippriikide hulka. Seepärast on avaliku halduse mobiilsusprogramm olnud väga tänuväärne võimalus enesetäiendamiseks. On, kellelt õppida. Suur tänu!“

 •  
   pexels oleksandr pidvalnyi 1539970 1

  Näitus jalgratturitest Taanis

  Avatud kuni 31.10

  Narva Keskraamatukogu

  Taanis on tavaks jalgrattaga sõita kõigist ühiskonnakihtidest pärit inimestel. Enamik taanlasi seostab jalgratast selliste positiivsete väärtustega nagu vabadus ja tervis.

  Loe lisaks

  Sel aastal, 1.–3. juulil, oli Taani maailma mainekaima rattasõidu – Tour de France’i alguspunkt. Taanis on maaliliste rattateede võrgustik, mis 4770 kilomeetri pikkusena ulatub üle riigi.

  Näitusel on fotod Taani jalgratturitest ja sellest, kuidas jalgrattasõit sobib igas vanuses ja iga ilmaga, kui infrastruktuur seda toetab. Lisatud infokillud kajastavad jalgrattasõidu eeliseid ja tegureid.

 •  
   musik3 1536x1024 1

  Näitus “Swedish Music moments”

  Avatud kuni 31.10

  TÜ Narva kolledž

  Rootsi popmuusika fenomen ei seisne aga üksnes lauljate ja bändide maailma läbi murdmises. Läbi aegade on rida tõelisi popstaare pöördunud just Rootsi laulukirjutajate ja muusikaprodutsentide poole, kes on tootnud hulga maailma edetabelitesse tõusnud hitte.

  Loe lisaks

  The Weeknd, Ariana Grande, Coldplay, Adele, Ed Sheeran, Justin Timberlake, Katy Perry, Taylor Swift, Selena Gomez, One Direction, Maroon 5, Pink, Britney Spears, Madonna, Ellie Goulding, Jonas Brothers – need on vaid mõned näited artistidest, kes on teinud koostööd Rootsi laulukirjutajate ja produtsentidega.

  Tänaseks on Rootsist saanud suuruselt kolmas muusika eksportöör maailmas - muusika eksport, laulude ja nende produtseerimise müük välismaale kasvab pidevalt. Võib öelda, et rahvusvahelisel areenil on kaks popmuusika pealinna - Stockholm ja Los Angeles. See on uskumatu edulugu. Kuidas siis õnnestus Rootsil - 10 miljoni elanikuga väikeriigil, millest osa asub asub polaarjoone taga - maailmas sedamoodi läbi lüüa?

  Näitus „Swedish Music Moments“ räägib elulugudest ja suurhetkedest Rootsi muusikaajaloos.Lisaks tutvustab see ka muusikamaailma innovatsioone, mis on muutnud seda, kuidas me muusikat kuulame, levitame ja produtseerime.

 •  
  4 1

  Filmiseansid lasteaedades


  Kordame eelmise aasta edukat eksperimenti ning külastame Narva kõige pisemaid ja korraldame lasteaedades ühiseid multifilmide vaatamisi. Tänavu näitame Soome 2020. aasta multifilmi „Muumitroll ja Sabatäht“.

  Loe lisaks

  "Muumitroll ja Sabatäht" on 1992. aasta samanimelise animatsiooni uuendatud ja värskendatud versioon. Film põhineb Muumide looja Tove Janssoni samanimelisel 1946. aastal ilmunud raamatul.

  Kui Muumitroll saab teada, et Maast on lähedalt möödumas sabatäht, lähevad nad koos Sniffiga Üksiku Mäe observatooriumisse professoritega konsulteerima. Teel on neil mitmeid seiklusi, aga kõige suurem seiklus ootab neid ees siis, kui nad saavad teada, et komeet liigub täpselt nende kallisse Muumiorgu.

  Režissöör: Hiroshi Saitô, Soome.

 •  
   fallon michael H6OBZaVveCA unsplash 1

  Alex Kohvik ja Catering põhjamaine erimenüü


  Kas teadsite, et 4. oktoobril tähistatakse Rootsis kaneelisaia päeva? Tulge Põhjamaade nädala jooksul kohvikusse Alex Kohvik & Catering ja nautige mõnusaid põhjamaised hõrgutisi - Rootsi leiba ja kaneelisaiu või Taani pannkooke. Jälgige ka kohviku sellenädalaseid põhjamaisest köögist inspireeritud lõunapakkumisi.Jätame endale õiguse üritusel teha pilte, videoid ning jagada neid nii osalejatega kui ka avalikes meediakanalites, samuti kasutada sarnaste ürituste turundamiseks.Pohjamaade Nadal Narvas A4 bottom

Telli uudiskiri

 • Uudised
 • Sündmused
 • Toetuste tähtajad
 • Uurimisraportid