Programm

   banner 1rus

 

Aeg: 12.-18. oktoober
Koht: Narva, Ida-Virumaa
 Põhjamaade nädal toimub Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse eestvedamisel ja koostöös paljude heade partneritega: Põhjamaade saatkonnad Eestis, Soome Instituut, Narva Keskraamatukogu, Vaba Lava Narva Teatrikeskus, Narva Gate OÜ, Narva Pähklimäe Gümnaasium, Valman, Narva Loomemajanduskeskus OBJEKT, ETV, ARN (AR Narva) ja VeloNarva.

 • SÜNDMUSED LÄBI NÄDALA

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Red Nose Company virtuaalne etendus

  terve nädala jooksul
  koht: Vaata etendust siin (parool: EEMPEROR)
  keel: inglise
  Loe lisaks

  Soomet esindab Narvas tänavu vaimustav teatri- ja tsirkusetrupp Red Nose Company tõlgendusega klassikalisest loost “Keisri uued rõivad”.

  Etendus ”Keisri uued rõivad” loob tõeliselt hea enesetunde ning toob ühele lavale rock’n’rolli meistriteosed. See on teie võimalus näha laval koos Hans Christian Anderseni ja Elvis Presleyt! Etendus sobib igas vanuses publikule! Lastele on etendus naljakas ja põnev lugu, täiskasvanud vaatajate jaoks on see pigem poliitiline satiir - kuid üks asi on universaalne ja kindel: ilma riieteta keiser ajab meid kõiki naerma.

  Algselt soome keeles olnud populaarne etendus on olnud ringreisil alates 2017. aastast ning seda on esitatud mitmetel festivalidel nii Soomes kui ka välismaal.

  Etendus on virtuaalne ja seda saab vaadata nädala aja jooksul (12.-18.10) veebis.
  Link etendusele
  Parool: EEMPEROR
  Kestus: 1 h (vahetund puudub)
  Keel: inglise

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Linnamäng

  läbi terve nädala
  Loe lisaks

  Rohkem infot lähipäevil

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Näitus: Pipi Pikksukk (75)

  12.10-12.11.2020
  koht: Narva keskraamatukogu (Malmi 8, Narva)
  Loe lisaks

  Palju õnne, Pipi! 75 aastat on ta maailma vallutanud. Lõbustanud, hämmastanud, kahtlema pannud ja provotseerinud. Laste poolt armastatud, vabaduse ja võimudele vastandumise sümboliks tõstetud Pipi Pikksukk on praegu sama päevakohane kui keset maailmasõja pöörist, kui Astrid Lindgren temast oma esimese raamatu kirjutas. Endiselt on Pipil tähtis roll – lapseliku fantaasiana, normide lõhkujana, seiklejana ja parima sõbrana. Tema vabameelsus ja autoriteetidele vastanduv iseloom on saanud tähenduse ka kaugel lasteraamatute maailmast väljas. Pipi tegelaskuju abil saab lastele rääkida soolisest võrdväärsusest, laste õigustest, tema abil julgustatakse ja aidatakse tüdrukuid maailma kriisikolletes.

  Tekstist, illustratsioonidest ja mängunurgast koosneva näituse on kokku pannud Rootsi Instituut koos Astrid Lindgren AB-ga.

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Näitus: Hans Christian Andersen

  läbi terve nädala
  koht: Narva keskraamatukogu (Malmi 8, Narva)
  Loe lisaks

  Hans Christian Andersen on muinasjuttude autorina tuntud ja tunnustatud üle maailma ning tema lugusid saab tänapäeval lugeda 160 keeles.
  Taanis Odense linnas 215 aastat tagasi, 2. aprillil 1805, sündinud kirjanik oli mitmekülgne loovisiksus, kes avaldas teoseid paljudes kirjandusžanrites ning tegi ka paberlõikeid ja illustreeris oma reisikirju. Pika kirjanikutee jooksul ilmus temalt 156 muinasjuttu, 24 luulekogu (umbes 800 luuletust), 43 näidendit, 11 romaani ja novelli, 21 reisikirja, 10 eluloolist teost ja 36 lühijuttu.

  Rändnäitus Hans Christian Andersenist annab rikkalikult illustreeritud ülevaate suurmehe elust ja loometeest.

  Näituse on koostanud Odense Linnamuuseumid / H.C. Anderseni Maja.

 • ESMASPÄEV, 12 OKTOOBER

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Virtuaalne kohtumine Soome luuletaja, raamatukirjastaja ja loovkirjutamise õpetaja Susinukke Kosolaga

  kell: 18:00
  koht: Narva Keskraamatukogu (Malmi 8, Narva)
  keel: vene
  Tasuta sündmus
  Loe lisaks

  Susinukke Kosola, sünninimega Daniil Kozlov ( s. 1991 Leningrad) töötab kirjandusega mitmel tasandil. 2012. aastal asutas Kosola kirjastuse Kolera, kus on lisaks enda loomingule avaldanud ka Aura Nurmi ja Virpi Vairineni teoseid.

  Ta on juhtinud kirjastust, mis on spetsialiseerunud luulele, eksperimentaalsele kirjandusele ja esseedele. Praegu keskendub Kosola üleriigilise luulekataloogi loomisele ja 3D-trükitud installatsiooniluule loomisele.

  Lisaks kirjutamisele ja kirjastamisele õpetab ta Turu ülikoolis loovkirjutamist. Õpetamisel keskendub Kosola enamasti luulele ja keelele, vähem lugudele ja jutustruktuuridele. Kosola on olnud ka rahvusvahelise kirjutamisprogrammi Wordquake Soome filiaali juht, kus noored kirjutasid oma kogemusest vaesusega.

  Kosola debüütkogu „.tik.:tutkielma ihmisyyden marginaaleista“ (eesti k. „.Ainult.:väitekiri marginaliseeritud inimkonnalt“) avaldati 2014. aastal ning on pälvinud Silja Hiidenheimo mälestusstipendiumi. 2016. aastal ilmunud teos „Avaruuskissojen leikkikalu“ (eesti k. Mänguasi kosmosekassidele“) esitati Tantsiva Karu (Tanssiva karhu) ja Toisinkoineni luulekonkursile ning Einari Vuorela luuleauhinnale. 2018. aastal sai Kosola ise avaldatud luulekogu „Varisto“ eest Kalevi Jäntti preemia. Praegu lõpetab Kosola oma neljandat raamatut.

  Kohtumine toimub vene keeles. Huvilised saavad kohtumisel osaleda Narva Keskraamatukogus kohapeal või jälgida ürituse ülekannet Nordic Week facebook'i lehel.

 • TEISIPÄEV, 13 OKTOOBER

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Kohtumine kirjanikuga ja loome töötuba: Susinukke Kosola

  kell: 13:00
  koht: Narva Pähklimäe Gümnaasium
  keel: inglise
  Loe lisaks

  Susinukke Kosola, sünninimega Daniil Kozlov ( s. 1991 Leningrad) töötab kirjandusega mitmel tasandil. Ta on juhtinud kirjastust, mis on spetsialiseerunud luulele, eksperimentaalsele kirjandusele ja esseedele. Lisaks kirjutamisele ja kirjastamisele õpetab ta Turu ülikoolis loovkirjutamist.
  Kosola debüütkogu „.Ainult.:väitekiri marginaliseeritud inimkonnalt“ avaldati 2014. aastal ning on pälvinud Silja Hiidenheimo mälestusstipendiumi. 2016. aastal ilmunud teos „ Mänguasi kosmosekassidele“ esitati Tantsiva Karu ja Toisinkoineni luulekonkursile ning Einari Vuorela luuleauhinnale. 2018. aastal sai Kosola ise avaldatud luulekogu „Varisto“ eest Kalevi Jäntti preemia. Praegu lõpetab Kosola oma neljandat raamatut.

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Kriminaalsari Sild 2 (Bron/Broen, Rootsi/Taani 2013), 1/10

  kell: 22:15
  koht: ETV+
  Loe lisaks

  Saga ja Martin pannakse karantiini, kuid õnneks on analüüsitulemused negatiivsed ning nad võivad haiglast lahkuda ja uurimist jätkata. Neid aitavad Rasmus Rootsi politseist ja Pernille Taani politseist. Internetti riputatakse üles video neljast isikust, kes kannavad loomamaske ja annavad märkide abil teada, et nemad on vastutatavad katku eest. Samal ajal tulevad teated, et mitu inimest on surnud mürgitatud õunte söömise tagajärjel. Saga ja Martin viivad kaks juhtumit kiiresti kokku. Nad mõistavad, et see on alles algus. Martin otsustab, et üritab teist korda Jensiga kokku saada. Saga püüab olla täiuslik elukaaslane, kuid Jacob näeb teda läbi.

 • KOLMAPÄEV, 14 OKTOOBER

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Linnamäng

  kell: 12.00
  koht: Facebook
  Loe lisaks

  Narva on seiklusi täis linn – kui tead, kuhu minna. Siin võib isegi viikingitega kohtuda :) Meie mäng on põnev seiklus, mis jutustab erinevaid huvitavaid lugusid sellest, kuidas väikesest jõeäärsest Narva linnast sai kaubanduslinn ning milline oli Põhjamaade roll selles arengus. Jaluta või jookse läbi kogu teekond, avasta põnevaid fakte ja lugusid linna kohta ning kogu häid emotsioone!

  AR Narva on Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse toetuse abil välja töötanud Narva seiklusmängu, sest meie linna ajalugu on Põhjamaadega tihedalt seotud. Linnamäng koosneb erinevatest lühikestest lugudest, mis teid teekonnal saadavad. Marsruut algab Fama Keskuse eest, hõlmab Narva raekoda ja Raekoja platsi, viib Pimeaeda ja "Rootsi lõvi" juurde.

  Meie seiklusmängus põimuvad tehnoloogia ja reaalsus – telefonikaamera ja pildituvastustehnoloogia abil saate näha teistmoodi linna. Piilume minevikku ning näeme ajaloolisi pilte kadunud objektidest. Seiklusteotsijaid ootavad hoonete 3D mudelid, ootamatud küsimused ja üllatused kogu teekonna vältel. Naudi jalutuskäike nii ajaloolises kui ka tänases Narvas!

 • NELJAPÄEV, 15 ОKTOOBER

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Näituse “Põhjamaade kestlikud linnad” avamine

  kell: 18:00
  koht: Vaba Lava Narva teatrikeskuse fuajee (Linda 2, Narva)
  keel: vene ja eesti keel
  Loe lisaks

  Eakate üksindusest üleujutuste ja õhusaasteni – kõik maailma linnad seisavad silmitsi sarnaste probleemidega. ÜRO tegevuskava aastani 2030 pakub nende kitsaskohtade ületamise raamistikku ning seab ülemaailmsed säästva arengu eesmärgid.
  Kestliku arengu 11. eesmärk rõhutab just linnade ja kogukondade üliolulist rolli. Kuid nagu näitusel näha, ei piirdu linnalahendused üksnes mainitud 11. eesmärgiga, vaid seostuvad veel paljude teistega.
  Põhjamaad on ÜRO tegevuskavale tõsiselt pühendunud ja pakuvad juba praegu lahendusi, millega panustada kestliku arengu eesmärkide täitmisesse. Näitus „Põhjamaade kestlikud linnad“ esitab ülevaate lahendustest, mis puudutavad tervist, liikumist ja CO2 heitme vähendamist, ringmajandust ning toimetulekuvõimekust. Loodame, et näitus pakub külalistele inspiratsiooni ja tegutsemisindu.

  Näitus „Põhjamaade kestlikud linnad“ on loodud Põhjamaade Innovatsioonikeskuse rahalisel toel. Näituse loojad: Taani Arhitektuurikeskus (Taani), Norra Disaini ja Arhitektuuri Fond (Norra), Rootsi Arhitektuuri ja Disaini Riiklik Keskus ArkDes & Vorm / Kujunduskeskus (Rootsi), Islandi Disainikeskus (Island) ja Archinfo teabekeskus (Soome).

  Näitus jääb avatuks kuni 15. novembrini.

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Arutelu “Milline on meie linnade tulevik?”

  kell: 18:15
  koht: Vaba Lava Narva teatrikeskus (Linda 2, Narva)
  keel: vene keel
  Registreerimine
  Loe lisaks

  Arutelu linnade tulevikust ning elanike kaasamisest linna planeerimisse. Arutelu algab kohe pärast näituse “Põhjamaade kestlikud linnad” avamist.

  Arutelus osalevad:
  Jens Nytoft Rasmussen, Kopenhaagen
  Vanemnõunik / rahvusvaheline koostöö

  Ivan Sergejev, Tallinn
  Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumi keskkonnasäästliku ehituse valdkonnajuht

  Vladimir Naumov, Narva
  MTÜ Uus Sild juht, Põhjamaade Ministrite Nõukogu toetusel ja projekti "Peoples Parks/Rahvapargid“ raames rajatud Gloria rahvapargi loomise koordinaator Eestis, ÜKS EV100 pargi loomise algatajatest, Narva Ökoloogia Ümarlaua liige.

  Polina Lyasheva, Tallinn
  MTÜ Lasnaidee projektijuht, Arhitektuurikooli projekti „Kooliruum“ kuraator, teatri Must Kasti ja Tallinna Arhitektuuribiennaali venekeelse kommunikatsiooni koordinaator.

  Üritus toimub hümbriidformaadis – osaleda saab kohapeal või jälgida ülekannet Nordic Week facebook'i lehel.

  Arutelu saab kohapeal jälgida 50 inimest - palun regsitreeri end SIIN.
  Palun hoia end ja ümbritsevaid inimesi ning ära tule haigusnähtude korral sündmusele.

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Kriminaalsari Sild 2 (Bron/Broen, Rootsi/Taani 2013), 2/10

  kell: 22:15
  koht: ETV+
  Loe lisaks

  Saga ja Martin pannakse karantiini, kuid õnneks on analüüsitulemused negatiivsed ning nad võivad haiglast lahkuda ja uurimist jätkata. Neid aitavad Rasmus Rootsi politseist ja Pernille Taani politseist. Internetti riputatakse üles video neljast isikust, kes kannavad loomamaske ja annavad märkide abil teada, et nemad on vastutatavad katku eest. Samal ajal tulevad teated, et mitu inimest on surnud mürgitatud õunte söömise tagajärjel. Saga ja Martin viivad kaks juhtumit kiiresti kokku. Nad mõistavad, et see on alles algus. Martin otsustab, et üritab teist korda Jensiga kokku saada. Saga püüab olla täiuslik elukaaslane, kuid Jacob näeb teda läbi.

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Dokfilm Eluaur (Miesten Vuoro, Soome 2009)

  kell: 23:40
  koht: ETV+
  Loe lisaks

  Mehed istuvad saunas ja räägivad avameelselt ning otse südamest. Roostes keriste kuumuses puhastavad soome mehed nii ihu kui ka hinge. Filmis külastatakse mitmesuguseid saunu üle Soome ja kuulatakse liigutavaid lugusid armastusest, surmast, sündimisest, sõprusest - ühesõnaga, elust. Film paljastab mehe hinge kogu selle alastuses ja maalib poeetilise portree soome mehest. Autorid Joonas Berghäll ja Mika Hotakainen. Film sai 2010. aastal XXIV Pärnu Filmifestivali žürii peaauhinna parima kunstilise teostuse eest.
 • REEDE, 16 ОКТOOBER

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Digitaalne häkaton “Hack Your Culture”

  kell: 18:00
  koht: Loomemajanduse keskus OBJEKT (Linda 2, Narva)
  keel: inglise ja vene
  Registreerimine
  Loe lisaks

  16-18 oktoober toimub Narva loomemajanduse keskuses OBJEKT digitaalne kultuuri häkaton “Hack Your Culture”. Sündmus leiab aset Põhjamaade Nädala raames (12-18 oktoober Narvas) ning seda toetab Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis koos partneritega.

  Kutsume osalejaid looma uusi lahendusi kultuuri edendamiseks kaasaegses maailmas. Olgu see siis teatrietendus või Maincrafti filmid, muusikakirjutamine või loominguline voogesitus, cosplay või maalimine - see häkaton on kultuuri häkkimiseks.

  Sündmus algab reedel, 16. oktoobril digitaalses zoom-i keskkonnas ja lõpeb pühapäeval. Osalema on oodatud noored vanuses 16–26 aastat. Häkaton on loodud talentidele, autoritele ja loojatele, kes on huvitatud uutest lahendustest, mis muudavad kultuuri edendamise lihtsamaks ja mugavamaks.

  Mentorid Eestist aitavad luua kontseptsioone ja mõelda kuidas neid saab rakendada. Soome luuletaja, raamatukirjastaja ja loovkirjutamise õpetaja Daniil Kozlov (kirjanikunimega Susinukke Kosola) esitleb põnevaid loomelahendusi Põhjamaadest ning viib läbi töötoa. Parima idee auhinnaks on 1000-eurone toetus ja OBJEKT-i eriauhind.

  "Me kõik näeme, kuidas koroonaviiruse pandeemia on mõjutanud kultuurisektorit. Kontserti või kohtumist autoritega on keeruline korraldada. Galerii külastamiseks on pikk järjekord, kuna sinna pääseb vaid piiratud arv inimesi. Isegi meedia rõhub digitaalsetele lahendustele, enam ei loodeta kauplustes ostjate peale. Usun, et suudame leida uusi suhtlemisviise kultuuri tarbivate inimestega. See on Narva jaoks eriti oluline, sest me teame, kui palju on siin andekaid inimesi just kultuuri ja loovmajanduse valdkonnast,” kommenteeris OBJEKTi loomemajanduse keskuse asutaja Yana Budkovskaja.

  Sündmus toimub nii OBJEKTis koha peal kui ka Zoom-i keskkonnas nii, et osalemiseks ei pea viibima Narvas.

  Registreeri siin

 • LAUPÄEV, 17 ОКТOOBER

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Digitaalne häkaton “Hack Your Culture”

  koht: Loomemajanduse keskus OBJEKT (Linda 2, Narva)
  Loe lisaks

  16-18 oktoober toimub Narva loomemajanduse keskuses OBJEKT digitaalne kultuuri häkaton “Hack Your Culture”. Sündmus leiab aset Põhjamaade Nädala raames (12-18 oktoober Narvas) ning seda toetab Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis koos partneritega.

  Registreeri

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Rattasõit Põhjala radadel

  kell: 13:00
  koht: Кreenholm
  Loe lisaks

  Ajalooliselt on Narva ja Põhjamaad tihedalt seotud. Seetõttu toimub Põhjamaade nädala raames mõnus jalgrattasõit põhjala radadel. Sõidame läbi erinevatest paikadest, mis on ajalooliselt meie põhjanaabritega seotud.
  Rattasõit kulgeb läbi ajaloolise Kreenholmi Manufaktuuri suletud ala. Kreenholmist liigutakse Joaoru rannahoone juurde, kust piki jõe-äärset promenaadi sõidetakse Raekoja platsi poole. Tee peale jäävad Taaniga seotud Narva linnus ja Rootsiga seotud Narva bastioone.

  Start: Kreenholmi Manufaktuuri transpordi värav, Joala 32 maja vastas.

  Lõppunkt: Narva linnus

  Rattasõidu kestkõigi foto-peatustega on ligi kaks tundi. Igas punktis ootab osalejaid üllatus.

  ‼️ Rattaid saab rentida Joaoru Rannahoones. Rattasõidu päeval kehtib ka 50% soodustus.

  Joaoru Rannahoones saab näha Rootsi Saatkonna ja Taani Saatkonna rattaid.

  Rattasõitu aitavad korraldada MTÜ VeloNarva, MTÜ Motus, SA Narva Linna Arendus.

 • 1311 NayrCorreiaIbrahim

  Dokfilm Ühe järve lugu (Tale of a Lake, Soome 2016)

  kell: 14:50
  koht: ETV+
  Loe lisaks

  Imeline loodusfilm Soome järvedest. Meile näidatakse nende sünnilugusid, muutumist erinevatel aastaaegadel ning kallastel ja allpool veepiiri peituvat mitmekülgset floorat ning faunat. Koguperefilmis jätkub pinget nii suurele kui ka väikesele vaatajale. Režissöörid Marko Röhr ja Kim Saarniluoto.

 • 1311 NayrCorreiaIbrahim

  Film: Arctic (Arctic, Island 2018)

  kell: 21.55
  koht: ETV+
  Loe lisaks

  Joe Penna lavastatud ellujäämisdraama peategelane on väikelennuki piloot (Mads Mikkelsen), kes maandub pärast riket Arktikas. Ühel hetkel tuleb tal otsustada, kas jääda oma suhteliselt turvalisse laagripaika või riskida ja alustada rännakut läbi tundmatu maa. Ainuke eesmärk - jääda ellu.

 • PÜHAPÄEV, 18 ОКТOOBER

 •  
  1311 NayrCorreiaIbrahim

  Digitaalne häkaton “Hack Your Culture”

  koht: Loomemajanduse keskus OBJEKT (Linda 2, Narva)
  Loe lisaks

  16-18 oktoober toimub Narva loomemajanduse keskuses OBJEKT digitaalne kultuuri häkaton “Hack Your Culture”. Sündmus leiab aset Põhjamaade Nädala raames (12-18 oktoober Narvas) ning seda toetab Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis koos partneritega.

  Registreeri
 • 1311 NayrCorreiaIbrahim

  Mängufilm: Astrid Lindgreni rääkimata lugu (Unga Astrid, Rootsi, Taani 2018)

  kell: 18:00
  koht: ETV+
  Loe lisaks

  Elulooline draama. Maailma üks armastatumaid lastekirjanikke Astrid Lindgren (1907-2002) ilmselt tutvustamist ei vaja. Pipi, Karlssoni, Kalle Blomkvisti ja teiste Lindgreni tegelastega on üles kasvanud mitmed põlvkonnad ning need tegelased on laste jaoks olnud ka omamoodi vahvuse ja hakkamasaamise etalonideks - kõik nad on eneseküllased, avastamisaltid, kannavad endaga turvatunnet ning huumorimeel ei jäta neid maha peaaegu kunagi. Taani režissöör Pernille Fischer Christensen võttis ette Astrid Lindgreni biograafia ja tegi filmi tema eluseikadest ning teemadest, millest Lindgren oma eluajal rääkida ei soovinud. 1924. aastal läheb nooruke ja isepäine Astrid tööle Vimmerby linnalehe toimetusse. Ta armub lehe peatoimetajasse Reinhold Blombergi, kes on abielus ja seitsme lapse isa. Astridist ja Reinholdist saavad armukesed ning Astrid jääb lapseootele. Kuna Vimmerbys pole vallaslapse ilmaletoomine mõeldav, pageb Astrid Stockholmi. Film keskendub kolmele aastale, kui Astrid toob ilmale poja Lasse ja siis peab lapsest loobuma. Seda, mida arvanuks sellest tundeküllasest draamast Lindgren, me enam teada ei saa.

 

  Logos

Telli uudiskiri

 • Uudised
 • Sündmused
 • Toetuste tähtajad
 • Uurimisraportid