Põhjamaade nädal 2023: programm

Põhjamaade Nädal 2023 bänner

 

Aeg: 1.-9. november
Koht: Narva, Ida-Virumaa

Põhjamaade nädal toimub Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse eestvedamisel ja koostöös paljude heade partneritega: Põhjamaade saatkonnad Eestis, Soome Instituut, Narva Keskraamatukogu, Narva Gate OÜ, Haridus- ja Noorteamet, NART, Tartu Ülikool, Alex Kohvik, Valge kõrvits, Kohvik Muna, Narva Noortekeskus, Brand Effect ja Narva linn.

 

 • Kolmapäev, 1. november

 •  
  Echo_woodcut_49x69cm (1)

  Helene Knoopi isikunäituse “Ludwig Knoopi project” avamine

   01.11 kell 18.00

  Narva Kunstiresidentuur (Joala 18, Narva)

  Põhjamaade nädala esimeseks sündmuseks on Norra tuntud maalikunstniku Helene Knoopi isikunäituse „Ludwig Knoopi projekt“ avamine. Piduliku sündmuse juhatab sisse Kuningliku Norra Saatkonna asejuht Isabel Kemp ning üritusele on oodatud kõik huvilised.

  Loe lisaks

  Kunstiprojekt on inspireeritud Narva Kreenholmi tehase ajaloost, selle asutajast Ludwig Knoopist ja tema ajastust. Näitusel kombineerib kunstnik narratiive oma isiklikest suhetest esivanematega, jutustab Kreenholmi tehasest, toob vaatajateni selle atmosfääri, stseene minevikust ja visualiseerib tulevikku.

  Helene Knoop (sünd. 1979) on rahvusvaheliselt tegutsev maalikunstnik, kes elab ja töötab Oslos ning on Kreenholmi Manufaktuuri rajaja parun Ludwig Knoopi venna Daniel Dietrich Knoopi järeltulija.

  Projekti algatajateks on Helene Knoop ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis. Projekti toetavad Kuninglik Norra Saatkond, Eesti Kultuurkapital ja Narva Gate OÜ.

  Üritus on tasuta.
  Näitus jääb avatuks 7. jaanuarini 2024.

 • Neljapäev, 2. november

 •  
  pexels-steve-johnson-1047540

  Portreemaali meistriklass kohalikele kunstnikele

   02.11 kell 19.00

  Narva Kunstiresidentuur (Joala 18, Narva)

  Meistriklassis, mida viib läbi Norra tuntud maalikunstnik Helene Knoop, keskendume tema kasutatud „endisaegsete meistrite“ tehnikatele ning anname ülevaate materjali ja tehnika kasutusvõimalustest.
  Toimub portree näidismaalimine ning enda valitud materjale kasutades saavad osalejad luua autoportree või juhendatud portree.

 • Reede, 3. november

 •  
  391610354_347646674502694_1789616541170294692_n

  Ida-Viru roheliste ideede konkurss noortele

  03.11 kell 10.00-17.30

  Narva Vaba Lava (Linda 2, Narva)

  Ida-Virumaa noored on oodatud osalema roheliste ideede konkursil, et jagada oma nägemusi ja ideid, kuidas lahendada Ida-Virumaal rohelise üleminekuga seotud väljakutseid.

  Loe lisaks


  Ootame võistlusele Ida-Virumaa koolide 8.-12. klasside õpilasi 1-5-liikmeliste meeskondadena, kellest parimaid ka autasustatakse. Ürituse kestel saavad noored osa inspireerivatest ettekannetest ning saavad anda oma panuse Ida-Virumaa parema tuleviku planeerimisse. Ühtlasi toetavad kooliõpilaste rühmatööd valdkonna eksperdid ning mentorid TÜ Narva kolledžist.

  Lahenduste väljapakkumisel on fookus vastloodud Ida-Virumaa energia- ja kliimakava põhipunktidel:

  • Roheline liikuvus
  • Keskkonna- ja inimsõbralikum linnaruum
  • Kliimamuutustega kohanemine
  • Noorte suurem teadlikkus ja aktiivne osalemine tegevuses, mis puudutavad rohelist üleminekut ja kliimamuutustega kohanemist
  • Uued rohelised ja jätkusuutlikud tooted, mis on vähese emissiooniga ja/või järgivad ringmajanduse põhimõtteid

  Võistlusel osalemiseks registreeri oma meeskond hiljemalt 30. oktoobril: https://forms.gle/fm75Vkh7uR9uRthj6

  Rohkem infot võistluse kohta: www.facebook.com/events/266078689749866

  NB! Osalejatele pakutakse suupisteid, sooja einet ja jooke ning korraldatakse transporditeenust, mis tagab osalevate laste turvalise liikumise nende kodulinnade ja Narva vahel ürituse ajal ning pärast selle lõppemist. Vajadusel korraldatakse eesti-vene-eesti sünkroontõlge.

  Ideede konkurssi korraldab Tartu Ülikooli Skytte instituut koostöös Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu, TÜ Narva Kolledži, Kohtla-Järve Noortevolikogu, Narva Noortevolikogu/Noortekeskuse, Narva-Jõesuu Noortevolikogu/Noortekeskuse ja Toila Noortevolikogu/Noortekeskusega.

  Ida-Viru roheliste ideede konkurssi rahastavad CEESEU-DIGIT projekti raames Euroopa Liidu teadus- ja innovatsiooniprogramm Horisont 2020 ning Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis.

 • Laupäev, 4. november

 •  
  277253012_340864581418786_1728041542826379155_n

  Põhjala perepäev

  04.11 kell 12.00-14.00

  Alex kohvik (Linda 2, Narva)

  Põhjala suured ja väikesed sõbrad on oodatud meie perepäevale, mis pakub nii koosolemise rõõmu kui ka põnevaid ühiseid tegevusi.

  Loe lisaks

  Ürituse osalejad saavad osaleda Põhjamaade kultuurist ja loodusest inspireeritud postkaartide meisterdamise töötoas ning tutvuda traditsiooniliste Põhjamaade mängudega. Suupisteid ja jooke pakub Alex Kohvik, tuues lauale maitseküllased Põhjamaade hõrgutised, mis sobivad nii väikestele kui ka suurtele gurmaanidele.

  Üritusele on oodatud kõik huvilised.

 • Pühapäev, 5. november

 •  
  IMG_20230928_115311

  Brantš Põhjala moodi: smørrebrød

  05.11 kell 11.00 ja kell 14.00

  Kohvik „Valge Kõrvits“ (Lavretsovi 8, Narva)

  Kutsume kõiki Põhjala köögi huvilisi meie brantšile, kus Taani peakokk Kim Hemmingsen valmistab autentseid Taani smørrebrøde.

  Loe lisaks

  Taani köök on tuntud oma maitsvate ja peente roogade poolest ning üks selle köögi sümboleid on smørrebrød - rukkileivast ja täidisest koosnev võileib. Taani keelest tõlgituna tähendab selle roa nimi „määrdega leib“, kuid võime kinnitada, et see pole lihtsalt võileib, vaid tõeline kunstiteos.

  Smørrebrød on Taanis traditsiooniline roog, mida kohalikud söövad lõuna- või õhtusöögiks, asendades sellega suppe ja pearoogi. Smørrebrødi valmistamiseks kasutatakse kõige sagedamini kala, näiteks heeringat, forelli või lõhet. Samuti võib retseptides kohata värskeid köögivilju, erinevaid juuste ja pasteete. Smørrebrødi süüakse ainult noa ja kahvliga, kuna seda on kätega süüa peaaegu võimatu.

  Smørrebrødi täpne tekkekuupäev ei ole teada, kuid see sai populaarseks 1888. aastal, kui ühe Taani ettevõtja abikaasa tegi sellest roast oma veinibaari visiitkaardi. Sellest ajast alates on see põhjamaine suupiste võitnud kohalike südamed ning saanud tuntuks ka väljaspool kodumaad.

  Kim Hemmingsen on kogenud Taani peakokk, kes on oma karjääri jooksul töötanud mitmes eriilmelises Kopenhaageni restoranis. Muuhulgas ka restoranis, mille eripäraks oli orgaaniline ja biodünaamiline toit. Peaaegu veerand sajandit toitlustussektoris tegutsenud Kim on olnud ka restorani omanik. Praegu tegutseb ta peamiselt catering´i valdkonnas.

  Tulge sõprade ja perega, garanteerime unustamatu maitseelamuse. Brantš toimub koostöös Eesti aukonsuliga Vordingborgis (Taani).

  Pileti hind: 20 € (kohtade arv on piiratud)
  Piletid on müügil Fientas: https://fienta.com/et/s/smorrebrod-brunch

 • Esmaspäev, 6. november

 •  
  COVERM_4c994422-4bd6-4ec7-946c-dfb455168378_da

  Filmiõhtu: "Isad ja Emad"

  06.11 kell 19:00

  Narva Kunstiresidentuur (Joala 18, Narva)

  Esmaspäevane filmiõhtu toob vaatajateni Taani 2022. aasta komöödia "Isad ja Emad". Režissööri Paprika Steeni film räägib abielupaari Pivi ja Ulriku võitlusest, saamaks vanemate rühma oma tütre uues klassis. Hierarhia, rivaalitsemine, varjatud eesmärgid. Nad kogevad, kuidas vanemaks olemine võib olla kurnav ning lisaks kõigele muule, suunduvad nad aasta kuulsamale ja ülipopulaarsele matkaretkele. Piv ja Ulrik peavad taluma takistusi ja proovima saada osaks vanemate rühmast. Küsimuseks on, kui kaugele oled nõus oma lapse nimel minema?

  Loe lisaks  Režissöör: Paprika Steen
  Osatäitjad: Nikolaj Lie Kaas, Lisa Loven Kongsli, Amanda Collin
  Keel: taani
  Subtiitrid: eesti ja vene
  Levitaja: Estinfilm

  Filmi treiler: https://youtu.be/JXdkF6p-B6c?si=TIcE0Bzxl3Hi0waK
  Üritus on tasuta.

 • Teisipäev, 7. november

 •  
  pexels-buro-millennial-1438084

  Nordplus programmi infopäev

  07.11 kell 17.00

  Narva Raekoda (Raekoja plats 1, Narva)

  Infopäevale on oodatud kõik huvilised, kes soovivad rohkem teada saada Põhjamaade Ministrite Nõukogu haridusprogrammist Nordplus ja selle võimalustest.

  Loe lisaks

  Nordplus-programmi eesmärk on edendada ja tugevdada koostööd Põhja- ja Baltimaade vahel nii kooli-, kõrg-, kui ka täiskasvanuhariduses. Programm toetab õpirännet, projekte ja võrgustikke ning on suunatud hariduse ja elukestva õppega seotud asutustele ja organisatsioonidele.

  Infopäeva kava:

  17.00 Registreerimine ja tervituskohv
  17.15 Sissejuhatus ( Jevgeni Timoštšuk, PMN Narva kontori programmi koordinaator)
  17.25 Nordplus programmi tegevuste ülevaade (Katrin Rein ja Tiina Sergo, Haridusprogrammide keskus, Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuur)
  18.00 Nordplus programmi projektis osalemise kogemuse jagamine (Jelena Lohmatova, OÜ Vestifex)
  18.15 Arutelu, küsimused ja vastused

  Infopäev toimub koostöös Haridus- ja Noorteametiga.
  Üritus on tasuta, kuid palume eelnevalt registreeruda: https://form.typeform.com/to/TZ4HxmgZ

  Vaata lisaks:
  Nordplus
  Nordplus programm - Erasmus+ | Erasmus+ (eeagentuur.ee)

 • Kolmapäev, 8. november

 •  
  pexels-mikhail-nilov-6707628

  Inspiratsiooniõhtu: Põhjamaise kodu heaolu loomine

  08.11 kell 18.00

  Kohvik Muna (Raekoja plats 2, Narva)

  Kodu sisekujundus ja hubasus on võtmetegurid meie õnnelikkuse ja heaolu jaoks, eriti põhjamaises kontekstis. Sel õhtul õpime tundma Taani hygge ja Rootsi lagom olemust ning räägime kodu sisekujundusest.

  Loe lisaks

  Inspiratsiooniõhtu peaesinejaks on kutseline ruumikorraldaja Anna Meleško. Ta jagab oma teadmisi ja kogemusi hubaste ja funktsionaalsete koduinterjööride loomisel ning räägib asjade hoidmise ja koduruumi korraldamise põhimõtetest.

  Kohal on ka Narva Keskraamatukogu esindajad, kes tutvustavad raamatuid, mis pakuvad ideid ja inspiratsiooni neile, kes soovivad oma koju tuua rohkem põhjamaist heaolu ja hubasust.

  Arutelu toimub vene keeles.

  Üritusele on oodatud kõik huvilised.
  Üritus on tasuta.

 • Neljapäev, 9. november

 •  
  pexels-allan-mas-5623045

  Spordipäev Narva kooliõpilastele

  09.11 kell 11.00-13.00

  Äkkeküla Spordikeskus

  Narva koolide 1.-4. klasside õpilastele mõeldud spordiüritus on loodud selleks, et pakkuda lastele üks vahva ja aktiivne päev, tutvustades samal ajal erinevaid Põhjala spordialasid, mida nad võib-olla varem proovinud ei ole. Lisaks saavad lapsed harjutada meeskonnatööd, osaleda erinevates mängudes ja võistlustes ning mis kõige olulisem - nautida värsket õhku ja liikumist!

  Loe lisaks

  Spordipäeva raames on avatud 10 mitmekülgset spordijaama, mis pakuvad erinevaid tegevusi ja väljakutseid. Päeva lõpetab ühine piknik ja võitjate pidulik autasustamine.

  Üritus toimub koostöös Narva Noortekeskusega.
  Lisainfo:Jätame endale õiguse üritusel teha pilte, videoid ning jagada neid nii osalejatega kui ka avalikes meediakanalites, samuti kasutada sarnaste ürituste turundamiseks.Pohjamaade Nadal Narvas A4 bottom

Telli uudiskiri

 • Uudised
 • Sündmused
 • Toetuste tähtajad
 • Uurimisraportid