Näitused

   banner 1

 

Avatud:  November 2019
Koht: Narva, Ida-Virumaa

Norramaale matkama The Sognefjord. Photo Thomas Rasmus Skaug Visitnorw

Norra lastekirjanduse näitus

Narva keskraamatukogu
November 2019

Norra on imekaunis maa. Ta kutsub ja köidab meeli puhta, põhjamaise loodusega – kõrgete mägede, vahutavate koskede ja maaliliste fjordidega. Aga Norral on pakkuda ka muud. Norras ilmub palju suurepärast lastekirjandust – väga kõrgel tasemel nii jutu- kui ka pildiraamatuid. Laste- ja noortekirjandusel läheb Norras hästi eelkõige just sellepärast, et Norra riik toetab igati raamatute väljaandmist. Kõigist neist headest ja põnevatest lugudest, mis norra lastele ja noortele kirjutatakse, tõlgitakse märkimisväärne osa ka muudesse maailma keeltesse, ja teiste maade huvi norra kirjanduse vastu on aasta-aastalt üha kasvanud. Selle huvi toetamiseks ning raamatute tõlkimiseks ja tutvustamiseks väljaspool Norrat on loodud sihtasutus – NORLA (Norwegian Literature Abroad). Norra saatkonna koostatud Norra lastekirjanduse näitus püüab anda parema ülevaate sellest, millised väärt norra laste- ja noorteraamatud on eesti keeles kättesaadavad.

plastprügi meres kodukale

Metsade maa Rootsi – uus puitarhitektuur

Narva muuseum
November 2019 kuni 26. jaanuar 2020

Puit on olnud Rootsis ajalooliselt oluline ehitusmaterjal – väike punane maamaja on loomulik osa Rootsi rahvuspärandist. Kaasaegne puitarhitektuur koosneb nii eramutest kui ka suurtest ehitistest. Näitus esitab valiku viimaste aastate Rootsi puitarhitektuuri parimatest näidetest alates elamutest kuni avalike hooneteni, projekteerijaks tuntud arhitektuuribürood nagu Wingårdhs, Tham & Videgård, White Arkitekter, General Architecture jt.
150 aastat oli Rootsis tuleohu tõttu kõrgete puithoonete ehitamine keelatud. Puidu tähtsus vähenes 20. sajandi jooksul ka seoses uute ehitusmaterjalide ja -meetodite tulekuga. Koos seadusandluse muutusega 1990. aastate alguses kasvas puitmajade püstitamine plahvatuslikult. Praegu ehitatakse Rootsis 10–15% uutest kortermajadest puidust ja see number on kasvamas.
Ökoloogilisest vaatepunktist on see muidugi mõistlik, kuna puit on nii taastuv kui ka taaskasutatav materjal. Puitehitiste projekteerimine on arhitektidele väljakutse, kuna puit kui materjal ei seostu enam vanamoodsuse ja piiratud võimalustega, vaid innovatsiooni ja säästlikkusega. Vernakulaarset arhitektuuri täiendavad tehnoloogilised uuendused ja ka mitmed kohalikud omavalitsused eelistavad avalikke hooneid püstitada just puidust. Näitus esitabki valitud projektide näol läbilõike viimaste aastate Rootsi puitarhitektuuri mitmekesisest maailmast.
Näituse koostajad: Rootsi Instituut, Sveriges Arkitekter

Norramaale matkama The Sognefjord. Photo Thomas Rasmus Skaug Visitnorw

Muuminäitus

Vaba lava
November 2019

Muuminäitus on Eestis ringi rännanud juba 1994. aastast, kuid on laste ja ka täiskasvanute hulgas siiani väga populaarne. Koos heade koostööpartneritega on Soome Instituut näitust kahel korral (aastal 2008 ja 2014) ka uuendanud ja täiendanud. Näitus tutvustab nii Tove Janssoni muumiraamatuid ja tema joonistatud raamatuillustratsioone kui ka hiljem koos „muumibuumiga“ sündinud muumiteemalisi koomikseid, filme, mänguasju, suveniire, ajakirju jms.
Tove Jansson kirjutas ja illustreeris oma muumiraamatud aastatel 1945-1980. Ta alustas ka täiskasvanutele mõeldud muumikoomiksite joonistamist. Seda tööd jätkas tema vend Lars Jansson. Praegustele lastele muumiajakirjadest tuttavad koomiksid on välja mõeldud ja joonistatud juba teiste inimeste poolt. Eestiski armastatud 104-osaline muumimultikas on aga tehtud hoopis Jaapanis.
Soomes saab Tove Janssoni muumiraamatute ja illustratsioonidega tutvuda Tampere Kunstimuuseumi Muumiorus. Turu lähedal Naantalis on Muumimaailm, kus on võimalik kohtuda „päris“ muumidega.

plastprügi meres kodukale

Saunarahvas

Narva Kolledži galerii
Avamine 16. november
Näitus jääb avatuks kuni 8. detsember

Soomlased on vaiksed ja introvertsed inimesed, kes hambad ristis lumest läbi sammuvad ja töö alati ära teevad. Kuid on üks koht, kus lööb välja soomlaste teine külg ja selleks on saun. Soomlastel on seal kuumas ja aurus palju rääkida, isegi täieliku võõraga. Koos riietega jäetakse garderoobi ametlikud tiitlid ja sotsiaalne staatus ning nende kuulus tagasihoidlikkus jookseb mööda külgi maha nagu higi.

“Saunarahvas” on näitus päris Soome saunast. Näitus annab võimaluse heita pilk igasse Soome linna ja tutvuda erinevate saunaskäijatega. Näitusel olevad fotod näitavad nii intiimseid kui ka avalikke saunarituaale sellistena nagu need tänapäeva Soomes on.

 

  logod 01

Telli uudiskiri

  • Uudised
  • Sündmused
  • Toetuste tähtajad
  • Uurimisraportid