25 aastat Põhjamaid koos Eestis

2016. aastal täitus Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindusel 25. tegevusaasta. Põhjamaad ja Eesti on 25 aasta jooksul kasvanud partneriteks, kel on kogemusi, mida jagada, ning palju, mida üksteiselt õppida. 

Kõige väärtuslikum vara, mida Põhjamaad ja Eesti jagavad, on inimesed - nende erilised isiklikud mälestused, väärtused, eeskujud, sõbrad ja tulevikunägemused.

Oleme 25 aasta jooksul kohtunud paljude huvitavate inimestega, kes viivad Põhja-Balti piirkonda edasi. Palusime jagada ideid tulevikuks ja erilisi hetki seoses Põhjamaadega 21 inimesel Eestist, Lätist ja Leedust, 7 igast riigist. Kõigist kolmest Balti riigist, sest Põhjamaade Ministrite Nõukogu avas kontorid 1991. aasta alguses ka Riias ja Vilniuses.

Eestist jagavad oma esimest mälestust Põhjalast välisminister Marina Kaljurand; kirjanik, endine poliitik ja suursaadik Jaak Jõerüüt; rahandusminister Sven Sester; moekunstnik Reet Aus; IT-visionäär ja ettevõtja Linnar Viik; Pimedate Ööde Filmifestivali asutaja ja direktor Tiina Lokk ning Tallinn Music Weeki asutaja ja juht Helen Sildna. Lisaks uurisime neilt, kelle või millega nad sooviksid vahetada koha Põhjamaadest ning millise väljakutsega peaksid Põhjamaad ja Eesti lähitulevikus koos tegelema ning mida oleks üksteiselt õppida.

2016. aasta teise poole jooksul saab nende lugusid videos kuulata ja vaadata meie Facebooki lehel, Twitteri või Youtube’i vahendusel. Andsime kõigile võimaluse kõneleda emakeeles ning lisasime ingliskeelsed subtiitrid. Nii Eesti kui ka Läti ja Leedu videoid leiab teemaviite #NordicBaltic25 abil.

2016. aasta jooksul uurime lisaks Eesti, teiste Balti riikide ja Põhjamaade inimestelt, mida nende jaoks tähendavad Põhjamaad ning heanaaberlikud suhted. Korraldasime koos Tartu Ülikooli eetikakeskuse, EV Haridus- ja teadusministeeriumi, Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledži ja Vabariigi Presidendi Kantseleiga arvamuslugude ja fotovõistluse "Eesti JA Põhjamaad – Eesti KUI Põhjamaa?" Võistluse patrooniks on Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves. Loe lähemalt.

Balti Assambleega korraldame kuni 19-aastastele noortele videovõistlust "Põhjamaised naabrid: Põhjamaad ja Balti riigid on minu kodukant!" Võitnud videoid võib vaadata Balti Assamblee ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu Balti riikide esinduste kodulehekülgedelt pärast 10. oktoobrit 2016. Loe lähemalt.

Terve aasta jooksul oleme jätkanud seniseid edukaid koostööprojekte nagu rändekonverents ja kirjandusfoorum, tegeleme energia- rohemajanduse teemadega, tõukame tagant loomemajanduse arengut ning jätkame võitlust inimkaubandusega. Samas on juubeliaasta toonud meie tegevusse ka uuendusi.

Aasta alguses avasime filiaali Narvas ning korraldame tänu sellele senisest enam projekte Ida-Virumaal ja kaasame senisest enam venekeelset kogukonda Eestis.

 • Narva filiaali avamine
 • Autor: Irina Vassiljeva
 • Narva filiaali avamine
 • Autor: Ilja Smirnov
 • Darja Saar, ETV+ peatoimetaja
 • Autor: Irina Vassiljeva

23. märtsil tähistasime esimest korda Eestis Põhjamaade päeva. Just 23. märtsil 1962. aastal leppisid Soome, Rootsi, Norra, Taani ja Island Helsingis kokku ametlikus koostöös. Ühendasime sellel aastal Põhjamaade päeva tähistamise meie juubeliaasta vastuvõtuga Kultuurikatlas Tallinnas. Minevikku vaatamise asemel otsustasime vaadata koos Eestiga tulevikku. Tegime seda tuntud ja tunnustatud Põhjamaade tuleviku-uurijate Magnus Lindkvisti (Rootsi), Elina Hiltuneni (Soome) ja Louise Fredbo-Nielseni (Taani) inspireerivate nägemuste toel.

 • Magnus Lindkvist
 • Autor: Jana Laigo/Barefoot Studio
 • Mikk Grandström, PÖFF, Tiina Lokk, PÖFF ja Russell Schnyder
 • Autor: Jana Laigo/Barefoot Studio
 • Põhjamaade päev 2016
 • Autor: Jana Laigo/Barefoot Studio

Augustis võtame esimest korda osa Arvamusfestivalist, kus arutleme külalistega Põhjamaadest, mis paneb põhjamaalasi end õnnelikena tundma.