Põhjamaade tippkohtumine

29.10.2012 kuni 01.11.2012
Helsingi, Soome
Triin Oppi (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.)

Põhjamaade parlamendisaadikud, ministrid, opositsiooni liikmed ja arvamusliidrid kogunevad 30.10-1.11.2012 Helsingisse Põhjamaade Nõukogu 64. istungjärgule ehk nn Põhjamaade tippkohtumisele. 

Seekordsel tippkohtumisel tähistab Põhjamaade Nõukogu ühtlasi 60. juubelit. Sellel puhul avaldab nõukogu Põhjamaade koostöö tulevikku puudutava raamatu, mille esitlus toimub 29. oktoobril. Esitlusele järgneb parlamendisaadikute avalik debatt raamatu teemadel. Raamatut võib käsitleda ka järjena viimastel aastatel ilmunud Põhjamaade koostöö analüüsidele. 2009. aastal ilmus nn Stoltenbergi raport ning 2010. aastal Rootsi ühiskonnateadlase Gunnar Wetterbergi palju tagasisidet saanud "Põhjamaade Liitriik".

Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindused Eestis, Lätis ja Leedus esitlevad tippkohtumisel raamatut "Rohkem on parem: Põhja- ja Baltimaade koostöö 1991-2031". Raamatus on sõna saanud oma ala eksperdid, kes käivad välja oma isiklikud vaated sellest, milliseks võiks lähitulevikus kujuneda Põhja- ja Baltimaade koostöö valdkondades: IT ja teadus, roheline majandus, demograafia, loomemajandus, sooline võrdõiguslikkus, piirkondlik koostöö.

Teised sündmused Põhjamaade tippkohtumisel:

  • 29. oktoobril kohtuvad Põhja- ja Baltimaade peaministrid,
  • 31. oktoobri õhtul toimub pidulik Põhjamaade Nõukogu auhinnagaala. 350 000 Taani krooni suurused auhinnad antakse üle kategooriates film, kirjandus, muusika ja keskkond.

Tähtsaimad teemad tippkohtumisel:

  • piiritõketest tulenevad probleemid ja nende lahendamine,
  • esimest korda nimetatakse ametisse Põhjamaade liikumisvabaduse ombudsman,
  • olukord Arktikas,
  • Põhjamaade peaministrid arutlevad Põhjamaade heaoluriigi mudeli probleemide üle  (demograafia, rahastamine, ränne).

Tippkohtumise läbivaks teemaks on majanduskriis. Siit leiab rohkem infot tippkohtumisest.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindusest osalevad tippkohtumisel direktor Berth Sundström ja kommunikatsiooninõunik Triin Oppi (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või +372 5213 226).