Põhjamaade raamatukogunädal 2017: Põhjala saared

13.11.2017 kuni 19.11.2017
Kõikjal Eestis
Eha Vain (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.)

13.-19. novembrini toimuv Põhjamaade raamatukogunädal kutsub lapsi, noori ja täiskasvanuid seiklema saarelt saarele 2017. aasta teemaga "Põhjala saared". Põhjamaade raamatukogunädala aasta teema ühendab ettelugemiseks valitud raamatuid ning iseloomustab ka nädala jooksul toimuvaid sündmusi ja tegevusi. Seoses Soome riigi 100. juubeliga pööratakse Põhjamaade raamatukogunädalal tähelepanu soome kirjandusele - just seetõttu on sel aastal ette lugemiseks valitud raamatud soome autoritelt. Raamatukogud, koolid, seltsimajad jt on oodatud ühinema raamatukogunädalaga, registreerides end kodulehel www.bibliotek.org

Kõik huvilised on oodatud aga osalema sotsiaalmeedias fotovõistluses, postitades pilte oma vahvatest raamatukogunädala hetkedest teemaviitega #nordbib17.

Raamatukogunädala selleaastase illustratsiooni autoriks on Regina-Lukk Toompere.

Populaarne teema kirjanduses

Põhjalas asub peaaegu lõputul hulgal saari – pisikestest laidudest, kaljurahnudest ja karedest ranniku ääres kuni suuruselt maailma suurima saare, Gröönimaani. Lisaks Gröönimaale ja Islandile koosnevad Taani, Fääri saared ja Ahvenamaa paljudest väikestest saartest. Samuti on Rootsi, Norra ja Soome rannik palistatud tuhandete saarekestega. Seetõttu ei ole kummaline, et saartest on saanud populaarne motiiv Põhjala kunstis, muistendites ja kirjanduses. ;Merest ümbritsetuna on saared ja nende elanikud oma unikaalse loomuse poolest nagu väikesed mikrokosmosed ja lummav alus lugudeks, mis on inspireerinud paljusid Põhjala kirjanikke. Saarte elanikke kirjeldatakse tihti kui eriti vastupidavaid ja iseseisvaid, kes seisavad ühtse kogukonnana meretuule ja karmide ilmastikutingimuste vastu.

Mitmekülgne loodus

Saari iseloomustatakse tihti nende põnevalt mitmekesisuse kaudu. Ühest küljest on saar turvaline ja kindel koht, kus inimene võib olla tema ise. Mandril seostatakse saari puhkuse ja looduses viibimisega. Teisest küljest võivad saared olla isoleerituse allikaks ning lahkumise soovunelma aluseks. Saarte müstiline loomus ei loo ainult füüsilist raamistikku Põhjala kirjanduses, vaid ka metafooriliste tajude pilte. Teemaga “Põhjala saared” ja selle põhjal valitud raamatutega ei aseta Põhjamaade raamatukogunädal fookusesse mitte ainult saari, vaid ka nende sümboolset jõudu kui kuuluvuse ja isoleerituse peegeldust.

Saared selle aasta Põhjamaade kirjandusnädalal

Põhjamaade raamatukogunädala selle aasta tekstid kajastavad sama teemat, "Põhjala saared", kuid kõik nad kutsuvad teid samal ajal oma kirjanduslikule saarele endale unikaalsel viisil. Mauri Kunnase “Aarte saare” kangelased seiklevad otsides piraatide kadunud aaret. Raamatu aluseks on Robert Louis Stevensoni klassikaline piraatide lugu, mida iseloomustavad seiklused ja jaht kullale ning teemantitele. Raamatus kohtame lisaks teistele tegelastele kitsikuses piraati, kes igatseb maitsvat juustu ning tagasi mandrile. Siin on saar isoleerituse sümbol, kuid samas võib seda näha ka kui alust turvalisusele. Maria Turtschaninoffi raamatus “Maresi” ongi väikene saar Menos oma elanikele sünonüüm kodule ja turvalisusele. Ulla-Lena Lundbergi poolt kirjutatud raamat “Jää” räägib loo noorest kirikuõpetajast ja tema perest, kes kolivad väiksele saarele nimega Örarna. Kohalike elanike ja karmi looduse kooslus loovad erilise õhustiku ja vaate saare elule.

Tutvu lähemalt Põhjamaade raamatukogunädala kodulehega.

Telli uudiskiri

  • Uudised
  • Sündmused
  • Toetuste tähtajad
  • Uurimisraportid