Põhjala raamatukunstnike turnee Eestis

16.05.2017 kuni 18.05.2017
Toila, Pärnu, Illuka
Eha Vain (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.)

Eestlasi ja põhjamaalasi ühendab armastus põnevate ja kaunite raamatute vastu. Igal aastal antakse Eestis välja 25 ilusaima raamatu auhinnad, mis toovad publiku tähelepanu alla need kõige-kõige kaunimas kuues teosed. Milline on aga Põhjala raamatuillustratsioon? Kuidas üldse raamatukunstnik just kõige õigema pildikeeleni jõuab? Sellest kõigest räägivad 16.-23. maini oma Baltimaade turneel kaks tuntud ja tunnustatud Põhjamaade raamatukujundajat, Linda Bondestam ja Jenny Lucander. 16. mail kell 18 toimub autorite osavõtul Eesti-Soome kultuurisild Toila raamatukogus, kuhu on oodatud täiskasvanud. 17. mail oodatakse külalisi külla Illuka koolis ja 18. mail Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumis ja Pärnu Kuninga Tänava Põhikoolis, kus kunstnikel on kavas mitmed põnevad tegevused koos lastega.

Linda Bondestam (s. 1977 Soomes) ütleb: “Mind ei inspireeri ilmtingimata ilusad asjad. Kunstiteoseks võivad saada ka inetud eeslinnad oma prahiga.” Ta on tänapäeva tuntumaid raamatukujundajaid Põhjamaades, kes on sel aastal nomineeritud ka Põhjamaade Nõukogu laste- ja noortekirjanduse auhinnale koos Ulf Starkiga ja raamatuga “Djur som ingen sett utom vi” (“Loomad, keda keegi peale meie pole näinud“). Ulf Starkiga koostöös sündinud lasteraamat “Diktaator” on tõlgitud paljudesse keeltesse ning jõudnud nii mitmele poole maailmas. Bondestam on saanud oma hariduse Kingstoni ülikoolis Suurbritannias ning tänaseks kujundanud kümneid raamatuid.

Vaata lähemalt: http://lindabondestam.com/

Jenny Lucander (s. 1975 Soomes) on vabakutseline raamatukujundaja, kes teeb kaastööd ka ajakirjadele ning erinevatele kommertsväljaannetele. Lucander sõnab raamatukujunduse kui kunsti kohta nii: „Ma soovin vahendada rohkemat kui vaid ilusat pilti või head kompositsiooni. Minu töös peavad olema lugu, sõnum ja tunne, lõhn või meeleseisund.“ Lucander on õppinud raamatukujundust (ja isegi jutuvestmist!) Göteborgi ülikoolis, enne seda aga saanud hariduse ka sotsiaalteadustes ja sotsiaalpsühholoogias. Lucander on olnud nomineeritud Põhjamaade Nõukogu laste- ja noortekirjanduse auhinnale lausa kahel korral: 2016. aastal raamatuga „Dröm om drakar“ (“Unenägu lohedest“, tekst Sanna Tahvanainen) ning 2017. aastal teosega „Vildare, värre, Smilodon“ (“Metsikum, kurjem, mõõkhambuline tiiger“, tekst Minna Lindeberg).

Vaata lähemalt: http://www.jennylucander.com/

Põhjala raamatukujundajate turnee Eestis, Lätis ja Leedus toimub Nordic Writers Crossing Borders programmi raames. See on kaheaastane koostööprogramm, millesse panustavad Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindused Eestis, Lätis, Leedus ja Põhjala Ühingute Liit. Programmi eesmärgiks on korraldada Põhjamaade autorite külastusi koolidesse, raamatukogudesse, et autoriloomingu kaudu tutvustada laiemalt Põhjamaade uudiskirjandust ja kultuuri, pakkuda mõttevahetust olulistel teemadel, ärgitada lugemishuvi, eneseväljendusoskust.