Endised peaministrid arutlevad, kuidas saavutada kestlikku majandust

Kolmapäev, 30 Juuni 2021

Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse uues taskuhäälingus „Economy in green transition” arutlevad Eesti endine peaminister Taavi Rõivas ja endine Soome peaminister Jyrki Katainen, milline võiks välja näha roheline ja kohanemisvõimeline majandus.

Kliimakriis ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemine kajastuvad tänapäeval juba väga paljudes valdkondades üle maailma ning kriisi peamiseks süüdlaseks võib pidada meie majanduse olemust ja suurust. See ei mahu enam meie maakera ökosüsteemi piiridesse. Samas sõltub seesama planeeti laastav majandus ka ise sellest tundlikust ökosüsteemist. Isegi kui oleme probleemi olemusest teadlikud, kas oleme valmis seda lahendama?

Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse rohemajanduse nõuniku Madis Tilga sõnul peetakse majandust sageli täiesti eraldiseisvaks valdkonnaks, millel puudub suurem seos looduse ja keskkonnaga: „Tundub, justkui majandus toimiks oma intresside ja kasvuprognoosidega vaakumis, ja adumata jääb, mis seda kõike võimaldab. Teisisõnu, iga tõeline majandusinimene peaks olema  keskkonnakaitsja, sest nii kaitseme ka majanduse baasi. Tasapisi on siiski aimata arusaamist, et  meil on vaja terviklikku poliitikat, mis loob võimaluse kestliku ühiskonna ja majanduse tekkeks.“

Kuidas peaksime edasi liikuma ning milliseid tulemusi võivad kaasa tuua ring- ja rohemajandus? Kuidas saavutada olukord, kus poliitilised otsused lähtuvad majanduse ja looduse vahelistest seostest? Kuidas saaksid tavainimesed sellele kaasa aidata? Just neid küsimusi arutavad värskes saates rahvusvahelise uurimiskeskuse Nordregio kommunikatsioonijuhi Asa Ström Hildestrandi eestvedamisel Eesti endine peaminister, praegune ettevõtja ja isejuhtivaid autosid tootva ettevõtte Auve Tech nõukogu esimees Taavi Rõivas ning Soome endine peaminister ja praegune Soome innovatsioonifondi SITRA president Jyrki Katainen.

Antud taskuhääling on kolmas osa ingliskeelsete podcastide sarjast „Nordic Sustainable Economy“, kus uuritakse, millele toetub kestlik majandussüsteem ning mis rolli mängib seal ring- ja biomajandus.

Kuula podcasti meie Soundcloudist.