Eelista Põhjamaade luigemärgise ja EL lillekese ökomärgisega tooteid!

Esmaspäev, 23 Oktoober 2017
Eelista Põhjamaade luigemärgise ja EL lillekese ökomärgisega tooteid!

Keskkonnaagentuur, Keskkonnaministeerium ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu kutsuvad oktoobris ja novembris toimuva laiapõhjalise sotsiaalkampaaniaga inimesi tegema igapäevases tarbimises keskkonda säästvaid valikuid ja eelistama luige- ja lillekujulise ökomärgisega tooteid.

Keskkonnaagentuuri direktori Taimar Ala sõnul on paljud Eesti inimesed küll ökomärgiseid näinud, kuid vaid vähesed teavad, mida need tähendavad. „Ökomärgis kinnitab, et tegemist on keskkonnasõbraliku toote või teenusega, seejuures on arvesse võetud kogu toote olelusringi – millist mõju avaldab see keskkonnale alates toorme tootmisest kuni jäätme kõrvaldamiseni,“ selgitas Ala.

„Luigemärk on Põhjamaades 27 aasta jooksul väga tuntuks saanud ning toodete ja teenuste ostmisel lähtuvad nii tavatarbijad kui ka eksperdid just keskkonnamärgise olemasolust,“ selgitab Merle Kuusk, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse nõunik. „Lille- ja luigemärgis annavad tarbijale kindluse, et samaväärsete toodete seas on just selle märgisega kaubad loodusele kõige paremad valikud,“ täiendab Ala.

Eestis on Merle Kuuse sõnul hetkel 13 luigemärgise litsentsiga teenuseid või tooteid pakkuvat firmat. Ala nendib, et võrreldes Põhjamaadega on Eestis ökomärgisega kättesaadavate tootete arv võrdlemisi väike. „Ent tarbija teadlikkus ja huvi keskkonnahoiu teemal on tõusuteel, mis suunab ka ettevõtjaid oma tooteid-teenuseid sellest aspektist läbi mõtlema. Nii on igal inimesel võimalik oma valikutega mõjutada seda, millise maailma jätame oma lastele,“ lisas Ala. Lisaks toodetele on Merle Kuuse sõnul võimalik luigemärki taotleda ka majutus- ning toitlustusasutustel: „2013. aasta lõpust on see võimalus avatud ka Balti riikide ettevõtetel.“

I tüüpi ehk kõige rangemate nõuetega ökomärgiseid on Eestis kaks:

* Põhjamaade ökomärgist ehk luigemärki tasub otsida enam kui 60. tooterühmast, alates pesuvahenditest ja lõpetades mööbli ja majutusteenustega.
* Euroopa Liidu ökomärgis ehk lilleke annab infot, millised on keskkonnasõbralikud puhastusvahendid, seadmed, paberitooted, kodus ja aias kasutatavad tooted, riideesemed ja määrdeained.

Kampaania kestab kuni 12. novembrini nii meedias, tänavatel kui ka sotsiaalmeedias ja selle käigus korraldatakse ka mitmeid algatusi: näiteks korraldatakse koostöös koolide ja lasteaedadega lille- ja luigekujuliste origamide voltimise konkurss ja avatakse suures kaubanduskeskuses keskkonnateadlikkuse pop-up telk. Projekti toetas rahaliselt Keskonnainvesteeringute Keskus (KIK).


Kontakt

Angelika Lebedev JanaLaigo 720x540

Angelika Lebedev

kommunikatsiooninõunik

tel. +372 627 3100
mob: +372 5564 8008
e-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

NB! Loe värskemaid uudiseid Põhjalast
Põhjamaade Ministrite Nõukogu kodulehelt
!

Telli uudiskiri

  • Uudised
  • Sündmused
  • Toetuste tähtajad
  • Uurimisraportid