Õppematerjali "Kultuurikorraldus Islandil" esitlus

02.07.2009
Triin Oppi (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.)

Rahvakultuuri keskusTänapäeva Euroopas on jõutud arusaamisele, et kultuuriline areng on sotsiaal-majandusliku arengu alguspunkt kui ka lõppeesmärk ning et kohaliku arengu tagamiseks on kultuuri toetamine üks prioriteetidest. (Euroopa Komisjon 1997)

Peamiselt Eesti maakondade kultuuriametnikest koosnev delegatsioon külastas Põhjamaade Ministrite Nõukogu avalike teenistujate vahetusprogrammi (nüüd avaliku halduse mobiilsusprogramm) toel eelmise aasta oktoobri algul Norrat ja Islandit. Eestlased tutvusid sealse kultuurikorraldusega nii riigi kui ka omavalitsuse tasandil.

Reisi tulemusena valmis õppematerjal "Kultuurikorraldus Islandil", mille andis välja Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskus. Neljapäeval, 2. juulil kell 14 esitletakse õppematerjali Tallinnas Islandi väljakul.

Õppematerjalis jagavad reisil osalenud vahetuid muljeid kogetust ning ära on toodud Islandi Haridus-, Teadus- ja Kultuuriministeeriumi ametliku materjali tõlge, mis käsitleb toetussüsteeme erinevatele kultuurivaldkondadele.
Toomas Jüriado kirjutab artiklis "Paat tormisel Põhja-Atlandil" haaravalt Islandi dramaatikat täis ajaloost, islandlaste raamatulembusest ja oma keele puhtuse hoidmisest, tavatult karmist loodusest ning islandlaste isepäisusest, Kárahnjúkari hüdroelektrijaamaga seonduvatest probleemidest.
Anneliis Kõiv vaatleb artiklis "Rikas maa versus vaene maa" kultuurikorraldust Lõuna-Islandi omavalitsustes ja toob välja põhimõtted, mida Eestiski tasuks ellu viia.
Tarmo Pajo käsitleb oma artiklis "Kultuur on Islandi turismi vedur" kultuuripärandi väärtustamist Reykjavíki kogemuse põhjal.
Viimases osas tuuakse välja Norra ja Islandi kultuuripoliitika sarnased jooned.

Õppematerjali väljaandmist toetasid Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium.

Island on sellel aastal Põhjamaade Ministrite Nõukogu eesistujamaa.

Küsimustele vastab Urve Gromov, Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskuse osakonnajuhataja: tel 600 93 68; 58 141312 või e-post: urve.gromov (at) rahvakultuur.ee.